آخرین اخبار :
کد خبر : 18656 شنبه 13 مهر 1398 سیاست

از شیر تا شیرابه

چرا گزارش زباله به جای سیمای مازندران از رسانه های معاند سردر آورد؟

دوره اول دولت اصلاحات است، صداوسیما با دولت زاویه دارد، علی لاریجانی در راس سازمان با معاون اداری و مالی‌اش علی کردان دربه‌در به‌دنبال تامین مالی سازمان هستند، آن‌ها با کمک چند متخصص بازرگانی دست به اقدامات نوآورانه می‌زنند. بعدها ماجرای تحقیق و تفحص در مجلس ششم شکل جدی به خودش می‌گیرد و...

در ساری اما دوره‌ی مدیریت مینایی رو به پایان است. سید رمضان شجاعی جوان، معاون امورعمومی است. فشار مالی اینجا هم مشهود است. هنوز شبکه‌‌ی استانی راه‌ نیفتاده، شنیده می‌شود، مازندران قرار است داری شبکه استانی شود.
هادی ابراهیمی کیاپی جوانی حدود ۲۰ساله با ظاهری لاغر و سیه‌چرده به عنوان خبرنگار حق‌الزحمه‌ای با سازمان همکاری می‌کند.
شجاعی که مدیرکل می‌شود عرصه برای فعالیت خبرنگار جوان مهیاتر می‌شود.
خبر می‌رسد دامداران معترض به قیمت شیر بعد از پل تجن تجمع کردند، هادی با تیم خبر خودش را سراسیمه به آن‌جا می‌رساند. دامداران فلکه تانکرها را باز می‌کنند و شیر را توی جوب خالی می‌کنند.(کاش به آرشیو سازمان دسترسی داشتم)
این گزارش ابتدا در خبر استانی و سپس شبکه سراسری پخش می‌شود، بازتاب زیادی دارد، طوری که دولت دستور می‌دهد در اسرع وقت مشکلات دامداران رسیدگی و حل شود.
در استان فضای رسانه‌ای به شدت محدود است، این گزارش برای هادی سکوی پرشی می‌شود تا کم‌کم به عنوان خبرنگار زبده راهی ماموریت‌های دشوارتر شود.
عمر دولت اصلاحات هنوز تمام نشده هواپیمای یاک۴۰ در اطراف روستای‌خرچنگ ساری سقوط می‌کند و بعد یکی دو روز تفحص سرانجام معلوم ‌می‌شود به دلیل ارتفاع پایین پرواز  به کو‌ه‌های جنوب ساری برخورد کرده و دادمان، وزیر راه به‌همراه تعداد زیادی از نمایندگان گلستان جانشان را در این حادثه از دست داده‌اند. 
این‌جا هم خبرنگار جوان در حالی چکمه به‌پا کرده تا قلب جنگل‌های کلیجان‌رستاق پیش‌رفته و لحظه‌‌به‌لحظه‌ گزارش می‌دهد از وضعیت هواپیما و مسافرین آن.
اشاره شد که رسانه‌ محدود به صداوسیما، روزنامه‌بشیر وچند هفته‌نامه محلی است. خبری از اینترنت و رسانه‌های مجازی نیست. 
این هادی جوان است که خوش می‌درخشد و نامش بیشتر از بقیه سرزبان‌ها می‌افتد.
هادی اما با جسارت بیشتر به راهش ادامه می‌دهد. مورد وثوق سید رمضان جوان است و کم‌کم پست مدیریتی می‌گیرد حالا دیگر او خبرنگار نیست، اما واحد خبر برایش زمینه‌ را فراهم کرده تا بتواند توانایی‌هایش را نشان دهد.
در ادامه به خاطرات با هادی خواهم پرداخت، اما همین او امروز جلوی‌ پخش گزارش زباله را می‌گیرد، گزارش در فضای مجازی دست‌به‌دست شده سر از bbc در می‌آورد.
چرا؟!
نگاهی به مواضع هادی ابراهیمی در دو دهه‌ی اخیر نشان می‌دهد او همواره از موضع یک جوان انقلابی سخن می‌گوید.
"چنانچه رسانه‌ای مدیری را نقد کرد نمی‌توانیم بگوییم انقلاب اسلامی را نقد کرد که این یک نگاه عوامانه و تحلیل سطحی است" 
این آخرین موضع‌گیری اوست همین یک هفته پیش!
پس با استناد به همین صحبت ایشان باید ببینیم چرا این جوان انقلابی که یک روز شجاعانه به دل اتفاقات می‌زد حالا نسبت به موضوع مهم زباله منفعل عمل کرد.
می‌گویند رابطه خوبی با مهدی عبوری دارد، بسیار خب، حسین‌زادگان در روز معارفه گفته آقای ابراهیمی با ما بیشتر تعامل کن اون هم به چشم!
یکی تحلیل می‌کرد نیم نگاهی به آینده سیاسی کشور دارد، شاید می‌خواهد پایگاه اجتماعی استاندار فعلی را با خودش همراه داشته باشد و به انتخابات ۱۴۰۰ و اتفاقات بعد از آن دل بسته، این هم بعید نیست!
از طرفی شنیده شده زمان معاونت سیاسی‌اش در استانداری هم گزارش زباله را از کنداکتور خبر درآورده چرا؟
من به عنوان کسی که قریب به یک دهه با هادی ابراهیمی مستقیم کار کردم در سلامت مالی‌اش شک ندارم اما در مورد مواضع سیاسی‌اش نه!
می‌گویند توپ سیاست گرد است و دائم در حال چرخیدن.
اما برای هادی که سعی کرده از مواضع انقلابی‌اش کوتاه نیاید چطور قابل پذیرش است که خبرنگارش دل مردم حاضر شده، گزارش گرفته، گزارش خوبی هم شده، به باکس تدوین هم رسیده، خبر دارم که تا اینجا خبرنگار جوان حتی مورد تشویق مدیرکل هم قرار گرفته اما دو ساعت مانده از (shear doc ) سازمان به فضای مجازی درز می‌کند ولی هرگز از سیمای استانی پخش نمی‌شود.
گفته شده تا بچه‌های ۲۰:۳۰ هم آماده پخش گزارش بودند اما چرا این تصمیم پرهزینه گرفته شده؟
به عنوان یک فعال دست‌چندم رسانه‌ای نگاه می‌کنم وقتی مردم می‌بینند رسانه‌ای حرف‌شان را از تریبون‌ملی بیان می‌کند با خودشان می‌گوید خب ۵۰ درصد مشکلات حل شده! چرا چون همه از موضوع مطلع شدند، و به خودی خود آرامش به جمع معترضین بر می‌گردد! 
حالا گزارش از آن طرف سر درآورده، معلوم است آنها بهره‌برداری خودشان را می‌کنند، مسئله چه ربطی به مدافعان حرم داشت!

خباثت bbc و سایر رسانه‌های غربی دست‌کم برای هادی و امثال او مبرهن است، اما با این‌که می‌شد پیش‌دستی کرد کوتاهی شد و این اتفاق ناخوشایند افتاد.

حالا نقد ما را به حساب همان جمله اول خودتان بگذارید و پای نظام ننویسید.
متاسفانه گاهی تصمیمات مدیریتی در سطوح مختلف هزینه‌ را خیلی بالاتر می‌برد، همه‌ی ما زیر یک پرچم و در یک سرزمین به حیات‌مان ادامه‌ می‌دهیم.
می‌بینیم محیط‌زیست‌مان نفس‌هایش به شماره افتاده و ما بی‌تفاوتیم!

افزودن دیدگاه

دیدگاه ها