آخرین اخبار :
کد خبر : 8273 شنبه 28 مهر 1397 اجتماعی
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران؛

آمار غریق دریا در دولت تدبیر و امید حدود 80 درصد کاهش یافت

احمد حسین زادگان، یادآور شد: آمار مرگ ناشی از غرق شدگی در آب های ساحلی این استان از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون حدود 80 درصد کاهش یافته است. ‎

احمد حسین زادگان، معاون استاندار مازندران با بیان این که  آمار مرگ ناشی از غرق شدگی در آب های ساحلی این استان از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون حدود 80 درصد کاهش یافته است، افزود: در حالی که آمار فوتی های ناشی از غرق شدگی در آب های ساحلی دریای مازندران در پایان تابستان سال 92 و همزمان با شروع فعالیت دولت تدبیر و امید 202 نفر بود، امسال در پایان شهریور به 47 نفر رسید.

وی حفظ امنیت مسافران و گردشگران هنگام شنا در دریا را مهم ترین وظیفه تمامی دستگاههای عضو ستاد ساماندهی دریا و مورد تاکید شخص رییس جمهوری دانست و گفت: بر همین اساس رییس جمهوری محترم پس از مطالعه گزارش کاهش قابل توجه آمار غریق بر ضرورت استمرار روند کاهشی تا به صفر رساندن آمار تاکید کرد.

رییس جمهوری اوایل هفته جاری پس از مشاهده گزارش نتایج فعالیت ستاد ساماندهی دریا در استان های مازندران و گیلان با ارزشمند توصیف کردن اقدامات مسئولان محلی، خواستار پیگیری و اجرای برنامه های موثر برای تداوم روند کاهشی آمار غریق شد.

 

معاون استاندار مازندران با تاکید بر این که مجموعه ای از تدابیر و هماهنگی ها و هم افزایی دستگاهها در کنار فرهنگ سازی و آگاهی شهروندان سبب کاهش آمار غریق در آب های ساحلی دریای خزر شده است، گفت: یکی از اقدامات مهمی که همه ساله اجرا و بهینه سازی شده، شناسایی و پایش مجدد مناطق حادثه خیز در سواحل استان بوده است.

حسین زادگان افزود: امسال 376 نقطه حادثه خیز در ساحل 338 کیلومتری دریای مازندران شناسایی و با استقرار 940 ناجی غریق ایمن سازی شده بود.

وی حضور پایدار ناجیان در مناطق حادثه خیز را از دیگر ویژگی های طرح دریا در سال جاری برشمرد و بیان داشت: پرداخت نسبتا مناسب و بموقع حقوق ناجیان غریق از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هم در ایجاد انگیزه برای ناجیان موثر بوده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران آموزش و تقویت ناجیان غریق قبل و هنگام فعالیت دریا در سطح شهرستان های استان را هم در این زمینه موثر دانست و گفت: البته افزایش سطح آگاهی شهروندان از خطرات احتمالی دریا و همکاری قابل توجه با ناجیان غریق را هم نباید نایده گرفت .

وی از استفاده بهینه ستاد از اسپانسرهای بخش خصوصی در تهیه ملزومات ناجیان غریق بویژه لباس در برخی از شهرستان ها از جمله نور، محمودآباد و بابلسر قدردانی کرد و افزود: در کنار این اقدامات، برگزاری جشنواره های فرهنگی و ورزشی در برخی شهرستان ها ی ساحلی و پرشدن فضای فراغت مسافران و کاهش خطرات شنا هم در کاهش آمار غریق موثر بوده است.

حسین زادگان نظارت و پشتیبانی مستمر جمعیت هلال احمر استان از مناطق حادثه خیز را در نجات جان غرق شدگان قابل تحسین دانست و گفت: هماهنگی مناسب بین دستگاههای شهرستان های ساحلی استان در حوزه سواحل هم کارها را برای امدادرسانی و ارائه خدمات به شناگران روان کرده بود.

معاون استاندار مازندران با اشاره به این که استان طولانی ترین سواحل دریایی کشور را در اختیار دارد، بهره گیری از ظرفیت های مردمی را بهترین راهکار در کنار آگاهی بخشی به شناگران برای کاهش خطرات دانست و افزود: همراهی برخی از کلوب داران و ایستگاههای تفریحی ساحلی در حوزه امداد و نجات ظرفیتی بود که امسال بیش از هر زمان دیگری مورد توجه و استفاده قرار گرفت.

حسین زادگان توجه به نیاز گردشگران در سفر به مازندران بویژه در فصل شنا و ضرورت فعال نگه داشتن طرح های ساماندهی را مهم توصیف کرد و افزود: امسال شروع بموقع فعالیت طرح های دریا و استفاده از فرصت ماه مبارک رمضان در ساماندهی کامل نیروها در سواحل به جای تعطیلی آنها سبب شد تا شاهد کاهش آمار غریق باشیم.

وی بهره گیری از تمامی ظرفیت ها و امکانات موجود در دریا و ساحل را هم یکی از ویژگی های طرح دریا در سال جاری برشمرد و گفت: استفاده از ظرفیت دریابانی در حوزه امداد و نجات در دریا به وسیله قایق ها و جت اسکی سازمانی آن نمونه ای از فعال کردن ظرفیت های موجود بود که در کاهش غریق نقش داشت.

حسین زادگان یکی از ضعف های موجود در اجرای طرح های دریا با حضور بخش خصوصی را کوتاه بودن دوره اجرای طرح ها دانست و اظهار داشت: خوشبختانه امسال توانستیم با افزایش سقف زمانی قراردادها، انگیزه بخش خصوصی را بالا ببریم.

افزودن دیدگاه

دیدگاه ها