دو شنبه، 02 بهمن 96 ساعت 07:37 ق.ظ / Mon, 2018 January 22
به افق ساری
اذان صبح: 05:38
طلوع خورشید: 07:06
اذان ظهر: 12:09
غروب خورشید: 17:13
اذان مغرب: 17:32

- فرمانداری - برگزاری مراسم روز شوراها در شهرستان سوادکوه شمالی برگزار شد

تبلیغات
فرمانداری سوادکوه شمالی خبر داد

برگزاری مراسم روز شوراها در شهرستان سوادکوه شمالی برگزار شد

تاریخ 09 اردیبهشت 1396 ساعت 11:54:08
منبع: روابط عمومی فرماندار یسوادکوه شمالی
کد خبر: 029484
برگزاری مراسم روز شوراها در شهرستان  سوادکوه شمالی برگزار شد
برگزاری مراسم روز شوراها در شهرستان  سوادکوه شمالی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سوادکوه شمالی :   صبح امروز مورخه  96/2/9 مراسم روز شورا با حضور منصوریان فرماندار ،حاج اقای مهدوی امام جمعه شهرستان ،بخشداران دوبخش  مرتضی حسن نتاج مرکزی و رنجبرنارنجستان ،سرگرد موسوی نژاد فرمانده سپاه شهرستان ، سرهنگ دمساز فرماندهی نیرو یانتظامی شهرستان ، احمدی شهردار  و اعضای شوراهای اسلامی شهرستان برگزار گردید.

در ابتدا این مراسم ید الله پیاب رئیس شورای بخش مرکزی  شهرستان به نمایندگی از طرف شوراها به ایراد سخنرانی و ارائه گزارشی از فعالیت شوراها پرداخت .

د رادامه مراسم حاج اقای مهدوی امام جمعه شهرستان روز شورا به همه شوراها شهر و روستا تبریک گفتد و سخنرانی نمودند

د رپایان مراسم منصوریان فرماندار شهرستان به ایرادسخنرانی پرداختند که در متن ذیل می باشد

حمد سپاس خدا را که تمام عالم به معرفت اوعارف است به عنایت او واقف

قبل ازهرکلام مقدم مهمان گرامی .

 اعضای محترم شوراهای اسلامی شهر وروستا ودهیاران را گرامی میدارم ازاینکه دعوت ما را پذیرفته اید وبه برنامه ما تشریف آوردیدازهمه شماها متشکرم  با در پیش بودن روز کارگر وهفته معلم  به این دوقشر زحمت کش جامعه هم تبریک عرض میکنم

امروز 9 اردبیهشت ماهست  . مصادف با ( روز شوراها واغازهفنه شهروشهروند است ) اولآ به همه اعضای شوراها شهر وروستا که در چهار سال گذشته خدمات شایانی به هم ولایتی هایمان عرضه داشتید خدا قوت میگویم وبه ان دسته از عزیزانی که برای پنجمین دوره شوراها ثبت نام نمودند تا به این رقابت ورفاقت به پیوندند خوش امد میگوئیم امید وارم در روزهای اینده که اجازه تبلیغات وفعالیتهای انتخاباتی به شما ها داده میشود به رعایت قانون بتواند رای ونظر مردم را جلب کنید وبه عنوان خادمان مردمک خود برای چهار سال اینده عرصه امور روستا وشهر را بدست بگیرید وبه یکی ازمهمترین نهادهای مدنی ایران بپیونید  واز طرف دیگر به همه کسانی که درراه تحقق وشکل گیری این نهاد مدنی درجمهوری اسلامی ایران تلاش کردند ومیکنند تا (و امرهم شوری بینهم ) به عنوان آموزه دینی در جامعه ما تحقق یابد تقدیر مضاعف دارم .

اما انچه لازم است در خصوص واژه مقدس شورا بگویم که نام این نهاد مدنی که شما عضو ان هستید ویا در اینده خواهید شد  از ان گرفته شده است در اموزه های دینی ما به طور مبسوط امده  و خود را لایق بیان وتفسیر جایگاه این کلمه که درکتاب اسمانی وکلمات گوهر بار رسول خدا دیده میشود نمی بینم هر چند شما عزیزان بهتر از من به این اموزه ها اگاه هستید وبه ان عمل میکنید . 

حتمآ میدانید  صد و اندی سال گذشته مردم ایران در تلاش بودند تا این نهاد مدنی را که امروز شما افتخار دارید به عنوان نماینده مردم در ان عضور یابید  در ایران نهادینه کنند تا از این طریق بتوانند در بخشی از قدرت  اجتماعی جامعه که در بست در اختیار استبداد گران بود سهیم باشند . 

لابد میدانید انجمن بلدیه اولین مرتبه به عنوان یک دست اورد حق خواهانه اجتماعی جامعه مدنی در بین مردم ایران شناخته شد و پس از انقلاب مشروطه (1286) انجمن‌های بلدیه با اختیار زیادی که به آن تفویض شده بود شکل گرفتند  . به عبارتی یکی از دست اوردهای انقلاب مشروطه در کنار نهاد های عدلیه وقانونگذاری در جامعه ان زمان کشورمان مطرح شد ومردم با تلاش با تلاش زیاد ان را بدست اوردند . اما درهمان دو – سه سالی که از عمر این انجمن‌ها گذشت با برخوردها سیاسی روبرو شدند و به علت حضور فرهنگ اقتدارگرایی که همواره در تقابل با مشروطه خواهان بودند انجمن بلدیه موفق نشد، کار مفید و موثری انجام دهد

در دوران استبداد سیاه  درسال 1308 به فاصله 20 سال ‌پهلوی اول  قوانین جدیدی برای انجمنهای بلدیه تدوین ‌کرد، اما این انجمن‌ها وابسته به قدرت و ابزاری در اختیار حاکمیت بودند . این روند تا نزدیکی سنه 1320  ادامه داشت .تا زمانی که نهضت ملی ایران به رهبری دکتر مصدق شگل گرفت و 2 برنامه اصلی ارائه داد. که 1- ملی شدن صنعت نفت بود و دیگری اصلاح قانون انتخابات و شهرداری‌ها و تشکیل انجمن‌های شهر و سپردن کار اداره‌ی شهرها به دست مردم ، ببینید این دومقوله به اندازه هم برای مردم 50 سال پیش ما چقدر مهم بود .

 همانطوریکه تاریخ گواه میدهد بعد ازکودتای 28 مرداد مجددا این روند متوقف ‌شد . از 28 مرداد 32 تا پیروزی انقلاب در سال 57 قوانین مربوط به انجمن شهر به دفعات تجدیدنظر شد، اما انجمن‌های شهری که انتخابی بودند عملا در اختیار قدرت قرار داشتند ودر بهترین حالت انجمن‌های شهر 3 نفر را به عنوان شهردار معرفی می‌کردند، که شاه یکی ازآن ها را منصوب می‌کرد. شهردار شهرهای بالای 100 هزار نفر را نیزعملا خود شاه تعیین می‌کرد.

اما درجریان انقلاب اسلامی و شعارهایی که مردم در راستای تحقق آرمان های تاریخی خویش چون- آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی- مطرح کردند،‌ در واقع تاکیدی بر رکن جمهوریت یعنی حاکمیت ملی مورد توجه بود که یکی از مطالبات تاریخی مردم در صد سال اخیر است . و در همین راستا  با تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی بطور مبسوط در اصل 100 قانون اساسی حق مردم داده شد :

«برای پیشبرد سریع برنامه‏های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلّی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند. شرایط انتخاب‏کنندگان و انتخاب شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت ملّی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد قانون معیّن می‌کند».

و در اصل 103 قانون اساسی نیز در جهت تثبیت جایگاه شوراها و ضمانت اجرایی بخشیدن به تصمیمات آنها، مقامات دولتی ملزم به رعایت تصمیمات شوراها شده اند:

استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می‌شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند به پشتوانه اصول یادشده ، قوانین مربوط به انتخابات وشرح وظیفه شوراها ومجموعه قوانین ومقررات ده ودهیاریها استخراج شد

به هر روی به پشتوانه موارد مذکور، در تاریخ 9 اردیبهشت 1378 با تاکیدات مقام معظم رهبری وهمت بلند رئیس حمهور وقت جناب اقای خاتمی نخستین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا حیات خویش را با تکیه بر آراء عمومی آغاز کردند ودر سنوات بعد وزارت کشور اجازه یافت نسبت به تاسیس دهیاری ها به عنوان مدیر اجرائی روستا جهت توسعه پایدارروستاها اقدم نماید ودر سالهای اخیر تصمیمات خوبی برای توسعه روستاها گرفته شد تا جائیکه دفتر شهری تحت شعاع دفتر روستائی قرار گرفت . اینک با سپری شدن 16 سال از عمر این نهاد مبارک، روز به روز شاهد پویایی وکارایی هرچه بیشتر این کانونهای تصمیم سازی و تصمیم گیری که در رأس هرم مدیریت شهری و روستایی می باشند هستیم . جامعه روستاهای وشهری ما دارای یک مرکز قانون گذاری ومدیر اجرای هستند لازم است شما ها از این دست اورد با ارزش خوب نگهداری کنید تا به عنوان یک حرکت مدنی در جامعه نهادینه گردد . وبه دنبالش با کوشش شما ورئیس جمهور محترم دولت یازدهم حقوق شهروندی هم تهیه وبه ابلاغ گردید  انشالله همه از این شرایط مناسب بهره مند گردیم

کلمات کلیدی:

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.