چهار شنبه، 05 اردیبهشت 97 ساعت 10:47 ب.ظ / Wed, 2018 April 25
به افق ساری
اذان صبح: 03:39
طلوع خورشید: 05:12
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:40
اذان مغرب: 19:00

- فرمانداری - جلسه‌ای که مدیران و کارشناسان نکایی، مازندرانی صحبت کردند

تبلیغات

جلسه‌ای که مدیران و کارشناسان نکایی، مازندرانی صحبت کردند

تاریخ 11 آبان 1396 ساعت 08:22:24
منبع: روابط عمومی فرمانداری شهرستان نکا
کد خبر: 031823
در حالی جلسه بزرگداشت روز مازندران در نکا با حضور مسؤولان و کارشناسان فرهنگی این حوزه برگزار شد که مقرر شد همه افراد در این جلسه با گویش مازندرانی ارائه گزارش کنند تا ضمن توجه به این گویش، نهادینه کردن آن در جامعه بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
جلسه‌ای که مدیران و کارشناسان نکایی، مازندرانی صحبت کردند

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان نکا، توجه به زبان و گویش مازندرانی از دغدغه‌های مهم کارشناسان و صاحب‌نظران است که در مراسم‌ها و مناسبت‌های مختلف بیان شده و توجه به این امر باید مورد توجه جدی باشد.

زبان و گویش محلی این روزها در مازندران رو به رکود و زوال است و نه تنها در شهرها بلکه در روستاها هم کم‌رنگ شده و زبان فارس جایگزین لهجه، گویش و زبان شیرین مازندرانی شده است.

با دقت در جامعه و حتی خانواده‌های خود درمی‌یابیم که کمتر نشانی از زبان و گویش محلی دیده می‎شود و با توجه به درپیش بودن هفته مازندران از 14 آبان تا 21 آبان ماه باید برای توسعه گویش و لهجه و زبان محلی مازندرانی تلاش شود.

البته لهجه و گویش در استان مازندران هم همچون بسیاری از استان‌های مختلف تحت تأثیر شرایط جغرافیایی است به طوری که به عنوان نمونه هم استانی‌های عزیز ما در غرب استان به دلیل همجواری با استان گیلان بیشتر به سمت گیلکی گرایش داشته و لهجه مردم مرکز و شرق مازندران هم براساس موقعیت جغرافیایی متفاوت از هم است و شاهد لهجه‌ها، گویش‌ها و زبان‌های مختلف مازندرانی از شرق تا غرب این استان پهناور هستیم.

بیگانگی کودکان و نسل جدید با لهجه و گویش مازندرانی از مسائلی است که باید توجه جدی به این امر اعمال شود و گویش مازندرانی در بین نسل جدید نهادینه شود.

در این بین آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، لزوم تقویت لهجه و گویش‌‌های مختلف مازندرانی در نقاط مختلف این استان برای افزایش وحدت و اتحاد است.

غلامیان معاون فرماندار نکا با اشاره به سوابق تاریخی، ظرفیت ها و سوابق فرهنگی مازندران گفت: باید این ظرفیت ها در راستای شکوفایی و معرفی احیای فرهنگ و آداب و سنن مازندران مورد توجه قرار گیرد تا شاهد معرفی تاریخ و فرهنگ این سرزمین به کشور و جهان باشیم.

غلامیان افزود: امیدواریم با برنامه ریزی های دقیق در جهت توسعه فرهنگ اصیل مازندران گام موثری برداشته شود.

مسؤول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نکا نیز با تأکید بر آموزش و فرهنگ‌سازی برای همه‌گیر کردن گویش و فرهنگ مازندرانی گفت: احیای گویش مازندرانی در جامعه نیازمند آموزش است و باید در این بخش تلاش شود.

سمانه غزائیان افزود: برنامه‌های مختلفی برای روز مازندران برنامه‌ریزی شده است و فرهنگ‌سازی بومی و محلی در طول سال دنبال می‌شود.

وی بیان کرد: برگزاری جشنواره نقاشی، نشریه‌نگاری، قصه‌گویی به زبان و گویش مازندرانی، معرفی شخصیت‌های مازندرانی، نمایشگاه دستاوردها و دست ساخته‌های بومی و ساخت عروسک‌های مازندرانی از جمله این برنامه‌ها در هفته مازندران در این کانون است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا نیز با اعلام اینکه فرهنگ‌ها و آموزش‌ها باید از کودکی در بین فرزندان‌مان نهادینه شود، خاطر نشان کرد: کودکان  ما با لهجه مازندرانی بیگانه هستند و باید تلاش کنیم تا آنچه از زبان، گویش، سنت‌ها، آداب و رسوم، لباس، غذاهای محلی و مسائل بومی و محلی و بازی‌ها است، به نسل جدید شناسانده و منتقل شود.

مهدی روحی با اشاره به فراموشی بسیاری از فرهنگ و تمدن مازندران و آداب و رسوم در مناطق مختلف گفت: مهمترین وظیفه ما در روز مازندران، شناساندن آئین‌های مختص این دیار، زبان و فرهنگ مازندرانی به جامعه و مردم است.

در این جلسه، برپایی نمایشگاه صنایع دستی، نمایشگاه لباس‌های سنتی مازندران، غذاهای محلی، برگزاری مسابقات فرهنگی، قصه‌گویی، پذیرایی از میهمانان با غذاهای سنتی نظیر آش، نان محلی و پشت زیک ، اجرای سرودهای امیری، کتولی و برپایی بازی‌های محلی مازندران از برنامه‌های همایش روز ملی مازندران در نکا عنوان شد.

معرفی اصالت و تاریخ پرافتخار مازندران و شناساندن فرهنگ بومی و محلی این دیار به کشور و جهان نیازمند استفاده از توان و ظرفیت‌های مختلف فرهنگی، رسانه‌ای و اجتماعی است تا همه با هم برای مازندرانی پرافتخار تلاش کرده و برای اعتلای این سرزمین علویان و فرهنگ بومی مازندران تلاش کنیم.

مازرون من ت هواره خامه

من ت مردم با صفاره خامه

همه جا سبزه و همه جا جنگل

من ت کوه و ت دریاهاره خامه

خشی و صفا، ت مرز و بومه

من ت رامسر تا گلوگاره خامه

جلسه همایش روز مازندران در 14 آبان در شهرستان نوشهر، کجور، روستای صالحان برگزار می شود.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.