آدینه، 03 فروردین 97 ساعت 03:43 ق.ظ / Fri, 2018 March 23
به افق ساری
اذان صبح: 04:32
طلوع خورشید: 05:57
اذان ظهر: 12:04
غروب خورشید: 18:12
اذان مغرب: 18:30

- فرمانداری - وقتی اره برقی به جان جنگل افتاد

تبلیغات
وضعیت جنگل‌های هیرکانی شمال :

وقتی اره برقی به جان جنگل افتاد

تاریخ 19 مهر 1393 ساعت 09:38:11
منبع: روابط عمومی فرمانداری شهرستان عباس آباد
کد خبر: 004291
احیای جنگل‌های هیرکانی متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی به عنوان میراث طبیعی جهان در حاشیه دریای خزر در بستر مشارکت مردمی تحقق پیدا می‌کند.
 وقتی اره برقی به جان جنگل افتاد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان عباس آباد، جنگل‌های هیرکانی یکی از منحصر به‌فردترین نوع جنگل‌ها در دنیا محسوب می‌شود و مانند نوار سبزی بر شیب‌های شمالی کوه‌های البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را پوشانده است.

جنگل‌های هیرکانی از آستارا در شمال غرب تا حوالی گرگان در شمال شرق ایران ادامه دارد و این جنگل‌ها که از دوران ژوراسیک به جا مانده، 3.7 میلیون هکتار پوشش جنگلی ایران را شامل می‌شد و اکنون به 1.9 میلیون هکتار کاهش پیدا کرده است. قدمت جنگل‌های هیرکانی که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی محسوب می‌شود دارای 80 گونه درختی و 50 گونه درختچه‌ای شامل گونه‌های بسیار نادر راش، بلوط، توسکا، ممرز، افرا، انجیلی، نارون، زبان گنجشک، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار، شمشاد، للیکی، آزاد، ازگیل، آلوچه وحشی، انار و ... است. جنگل‌های هیرکانی موزه زنده گیاهان دوره‌های گذشته زمین‌شناسی محسوب شده و دارای ارزش زیست‌محیطی، اکولوژیکی، ژنتیکی و اقتصادی است. *اجرای پروژه مدیریت جنگل‌های هیرکانی در استان‌های شمالی مدیر ملی پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل‌های هیرکانی در با اشاره به ایجاد نظم خداوند در موجودات اظهار کرد: گیاهان یکی از راه‌های رسیدن به خداوند است. داریوش بیات جنگل‌ها را یکی از مواهب خدادادی عنوان کرد و افزود: جنگل‌ها برای زندگی انسان‌ها خلق شدند و نیازمند مراقبت هستند. وی با تاکید بر استفاده از تمام توانمندی جنگل‌ها، بیان کرد: آب و هوا، فضای زیبا و تولید مواد غذایی از مواهب جنگل‌ها است. بیات به استفاده از جنگل برای تولید صنایع دستی اشاره کرد و گفت: جنگل محیطی برای تفریح و تفرج، دامداری و تامین آب است. مدیر ملی پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل‌های هیرکانی با اشاره به وجود درخت سرخدار در جنگل‌های شمال کشور، تصریح کرد: داروی ضد سرطان از درخت مذکور گرفته می‌شود. وی دریا و جنگل طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری را دو ثروت عظیم و بزرگ در شمال کشور خواند و یادآور شد: عرصه‌های جنگلی به دلیل عبور گاز و سیم برق در بعضی از مناطق از بین رفته است. بیات از اجرای پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل‌های هیرکانی در جنگل‌های شمال کشور خبر داد و اظهار کرد: کمیته راهبری ساختار مذکور شامل مدیر ملی پروژه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، نمایندگان وزارت امور خارجه، سازمان محیط زیست و ... است.

 مدیر ملی پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل‌های هیرکانی با اشاره به تشکیل دفاتر استانی در گیلان، مازندران و گلستان، بیان کرد: اجرای مدیریت چندمنظوره، ایجاد معیشت جایگزین و بهبود معیشت جوامع محلی از اهداف اجرای طرح مذکور است. وی بر شناسایی تمام ظرفیت‌های موجود در منطقه جنگل‌های هیرکانی تاکید کرد و افزود: جلب مشارکت تمام ذی‌نفعان نهادهای دولتی و غیر دولتی و مردمی در آبخیزهای نمونه و همسوسازی تمام سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدام‌های اجرایی نهادها در راستای اهداف پروژه از جمله اهداف اجرای پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل‌های هیرکانی است. بیات، استقرار نظام مدیریت مشارکتی با به‌کارگیری فن مدیریتی به‌هم پیوسته کاربری اراضی در جنگل‌های خزری که یکپارچگی زیستگاه را فراهم کرده و به حفظ کارکردهای اکوسیستم و ترمیم چشم‌انداز کمک می‌کند، را از دیگر اهداف اجرای طرح مذکور عنوان کرد.

مدیر ملی پروژه مدیریت چندمنظوره جنگل‌های هیرکانی با بیان اینکه هر کوسیستم از مجموعه‌ای از عوامل حیاتی و غیر حیاتی تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: اثر عوامل غیر حیاتی بر عوامل حیاتی در قالب واکنش به صورت رفتارهای حیاتی بروز کرده و منجر به تعادل بین آنها می‌شود. وی به افزایش 380 درصدی سیل در پنج دهه اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: آمار سیل گیلان از 15 به 60 سیل در سال افزایش پیدا کرده است. بیات با اشاره به اینکه 70 درصد از اعتبارات سالانه طرح کاهش اثرات بلایای طبیعی و ستاد حوادث غیر مترقبه صرف جبران خسارت ناشی از سیل می‌شود، تصریح کرد: سالانه به طور متوسط 17 تن خاک در هر هکتار از بین می‌رود.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.