آدینه، 31 فروردین 97 ساعت 10:31 ب.ظ / Fri, 2018 April 20
به افق ساری
اذان صبح: 03:47
طلوع خورشید: 05:18
اذان ظهر: 11:57
غروب خورشید: 18:36
اذان مغرب: 18:55

- فرمانداری - جلسه بررسی مسائل و مشکلات مربوط به روستای کپورچال از توابع بخش مرکزی بابل تشکیل شد

تبلیغات
با حضور نمایندگان مردم شریف شهرستان بابل در مجلس شورای اسلامی

جلسه بررسی مسائل و مشکلات مربوط به روستای کپورچال از توابع بخش مرکزی بابل تشکیل شد

تاریخ 23 مهر 1393 ساعت 12:40:55
منبع: روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان بابل
کد خبر: 004505
به گزارش مهدی بادی کناری،مسئول روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان بابل،جلسه ای به منظور بررسی مسائل و مشکلات مربوط به روستای کپورچال از توابع بخش مرکزی بابل با حضور نمایندگان مردم شریف این شهرستان در مجلس شورای اسلامی ،معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان بابل، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران،بخشدار مرکزی و تعدادی از مسئولین ادارات در این روستابرگزار گردید .
جلسه بررسی مسائل و مشکلات مربوط به روستای کپورچال از توابع بخش مرکزی بابل تشکیل شد

در این نشست حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناصری ،نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از رویکردهای مجلس، حمایت از روستاهاست و ما نیز پیگیر جدی اجرای طرح جامع دهیاری‌ها هستیم.

وی همچنین اظهار داشت: توجه به کیفیت بخشی سطح درآمدی روستاها از وظایف جدی دهیاری ها و شوراها بوده که این عزیزان متعاقب آن باید زمینه ایجاد زندگی غنی و آرام را در روستاها فراهم کنند.

 

 وی با تقدیر از دولت تدبیر و امید در راستای حمایت از بخش کشاورزی و خرید برنج تعاملی در سال جدید ‌افزود: در گذشته خرید تضمینی ارقام پر محصول برنج به نرخ تورم بوده و پرداخت آن نیز به‌روز بود که امیدواریم امسال هم به این امر توجه ویژه ای شود.

حجت الاسلام ناصری در پایان با اشاره به اینکه رفع مشکل شغلی جوانان مهم‌ترین دغدغه مسئولان است، ادامه داد: برای جذب جوانان بومی منطقه و ایجاد اشتغال مناسب 50 هکتار به شهرک صنعتی منصور کنده افزوده می‌شود تا با جذب سرمایه‌گذاران بخش صنعتی به این مهم دست یابیم.

مهندس حسین نیازآذری ، دیگر نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: توجه به روستا به معنی توجه به تولید و حمایت از امنیت غذایی کشور است.

حاج حسین نیازآذری با اشاره به اینکه با پیگیری انجام شده امسال برای نخستین‌بار در کشور خرید اقلام کم‌حصول طارم در دستور کار قرار گرفت، افزود: اجرای طرح قانون انتزاعی در بخش واردات و صادرات محصولات کشاورزی، تضمین‌کننده بخش تولید است.

وی تصریح کرد: اگر قرار باشد طرح‌های عمرانی و اجرایی در روستاها اجرا شود اما تدابیری برای ماندن روستاییان در روستا انجام نگیرد کاری بیهوده می باشد؛بنابراین باید به تمام نیازهای مردم روستا در کنار ابزارهای تشویقی در راستای رونق تولید توجه شود.

مهندس نیازآذری با اشاره به اینکه 40 درصد بودجه کشور از مالیات است تاکید کرد: یک درصد بودجه شهرداری‌ها باید برای اجرا پروژه‌های عمرانی روستاها در بخش‌های مختلف هزینه شود.

وی در پایان افزود: باید هشت درصد اعتبارات بودجه‌ای کشور به بنیاد مسکن صرف اجرای طرح هادی روستاها شود تا این طرحها هرچه زودتر به سرمنزل مقصود برسند.

 

 

در این نشست مهندس ملائی رئیسی،معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان بابل با ابراز خرسندی از تشکیل این گونه جلسات در روستاها ،بیان نمودند: در این نشست ها با بررسی مسائل و مشکلات مردم ،افزایش اطلاعات و اشرافیت کامل مسئولان از موضوعات مطروحه در حوزه مسئولیت بیشتر می گردد و با طرح در کارگروههای تخصصی سبب جذب اعتبارات در زمینه حل مشکلات مذکور خواهد شد.

وی در ادامه از بخشدارو دهیاراین روستا و سایر روستاها خواست تا از ساخت و ساز های احتمالی غیر مجاز و خارج از طرح های هادی در روستاها بطور جدی جلوگیری نمایند.

این مقام مسئول همچنین خواستار همکاری شورای اسلامی و دهیار این روستا در رفع مشکلات روستای کپورچال شد.

مهندس عزیزالله شهیدی‌فر ،معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیزاظهار داشت: برنج به عنوان محصول استراتژیکی در اقتصاد کشور نقش مهمی دارد که توجه به آن می‌تواند پایه‌های اقتصاد کشور را تقویت کند.

وی افزود: در سال‌جاری در راستای حمایت از تولید داخلی طرح خرید برنج از سوی شرکت غله انجام شد و حدود هشت هزار تن برنج اقلام محلی خریداری شد که تا آخر شهریور مبلغ 12 هزار میلیارد تومان به مردم پرداخت شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی مازندران ،از اختصاص مبلغ 123 هزار میلیارد تسهیلات بانکی ارزان قیمت بابت خسارت یخبندان اخیر به بخش کشاورزی و باغات مازندران خبر داد و گفت: 90 هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی و 50 هزار میلیارد تومان نیز به باغات اختصاص می‌یابد که از هفته آینده از سوی چهار بانک کشاورزی، صادرات، سپه و ملی انجام می‌شود.

مهندس شهیدی‌فر بیان داشت: با توجه به سرمای زمستان گذشته که سبب افت تولید مرکبات  در استان شد با هماهنگی مجلس و دولت طرح ضریب افزایش تضمینی قیمت مرکبات مطرح شد.

این مقام مسئول از لزوم اجرای طرح استفاده از مکانیزاسیون و ماشین‎آلات مدرن کشاورزی چون کمباین و سایر ادوات در بخش کشاورزی خبر داد و خاطرنشان کرد: با حمایت مجلس و دولت 36 میلیارد تومان در سال گذشته و 37 میلیارد تومان نیز امسال تسهیلات ارزان قیمت به این بخش اختصاص یافت تا کشاورزی مدرن جایگزین کشاورزی سنتی شود.

مهندس شهیدی فر، اقتصادی کردن بخش کشاورزی را استفاده از ماشین‌آلات در زمان کاشت تا برداشت و فن آوری برشمرد و افزود: استفاده از مکانیزایسون در امر کشاورزی گذشته از افزایش درآمد سبب کاهش هزینه تولید می‌شود، به طوری که می‌توان با استفاده از کمباین‌ها در فصل برداشت هزینه برداشت را تا دو برابر کاهش داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی مازندران، بیان کرد: در این راستا برنامه سه ساله ای تدوین شد تا براساس آن اقدام به تعویض ماشین‌آلات کشاورزی قدیمی و اصلاح و نو کردن این دستگاه‌ها در جهت اصلاح تولید قدم برداریم.

وی با اظهار تاسف از اینکه مازندران در هجمه تغییر کاربری اراضی کشاورزی قرار دارد اظهار داشت: مهم‌ترین وظیفه مسئولان جلوگیری از سرعت بخشیدن به این امر است زیرا ساخت و سازهای نامناسب سبب از بین رفتن تولید و بیکاری نسل جوان می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران گفت:این سازمان در استان آمادگی اجرا طرح برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی و شن‌ریزی جاده بین مزارع را داشته و در صورت درخواست از سوی کشاورزان اقدامات لازم انجام می‌گیرد.

وی همچنین به لزوم ارائه راهکار مناسب برای حل مشکل کم آبی کشور و به‌ویژه مازندران تاکید کرد و بیان داشت:با وجودی که میانگین متوسط بارندگی در مازندران 700 میلی‌متر است اما این میزان در تابستان و بهار که فصل کشاورزی است تنها به 200 میلی‌متر می‌رسد  و این قضیه کشاورزان را با خشکسالی مواجه می‌کند.

شهیدی‌فر  در پایان گفت: احداث سد، چاه‌های عمیق، هدایت آب رودخانه‌ها و لایروبی از جمله عواملی است که می‌تواند در رفع مشکل کم آبی موثر باشد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.