سه شنبه، 01 اسفند 96 ساعت 10:59 ق.ظ / Tue, 2018 February 20
به افق ساری
اذان صبح: 05:16
طلوع خورشید: 06:40
اذان ظهر: 12:11
غروب خورشید: 17:43
اذان مغرب: 18:02

- ادارات - به طور متوسط روزانه 63 ازدواج در استان مازندران به ثبت رسید

تبلیغات
مدیرکل ثبت اسناد و املاک :

به طور متوسط روزانه 63 ازدواج در استان مازندران به ثبت رسید

تاریخ 25 دی 1396 ساعت 11:16:22
کد خبر: 032691
به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک : تا پایان آذرماه سال جاری 17 هزار و 448 ازدواج دردفاتر ازدواج استان مازندران به ثبت رسید

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک : محمدحسن بهادردر حاشیه سومین کمیته اسناد این اداره کل در گفتگویی اظهار داشت ازدواج، موجب مسئولیت پذیری انسان نسبت به خود و دیگران است و نقش اساسی در سالم‌سازی فرد و اجتماع دارد. وی ریشة بسیاری ناهنجاری‌های اخلاقی را نادیده گرفتن این سنت الهی دانست و افزود برای تحقق این امر اصیل باید فرهنگ سازی لازم صورت گیرد و اتکای به فرهنگ غنی اسلام بهترین گزینه در فرهنگ سازی است.
مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان خاطر نشان کرد خانواده ها باید با کرامت و با تأسّى به دستورات دین مبین اسلام و خاندان رسالت، بخصوص حضرت زهرا علیهاالسلام، در مسئله صداق و مهریه سخت‌گیرى نکنند که نمونه های بسیار زیبایی از این اخلاق حسنه در استان مازندران در سال جاری به ثبت رسیده است .
محمدحسن بهادر افزود 5 و 50 و 500 هزار تومان را کمترین صداق و 1396 ، 1369 ، 1366 سکه تمام بهارآزادی را بیشترین صداق ثبت شده در این مدت عنوان کرد و اظهار داشت برابر ماده 22 قانون حمایت از خانواده هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکّه تمام بهارآزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده(۲) قانون اجرای محکومیت‌های مالی است. چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است.
وی همچنین به چند مورد از صداقهای ویژه و زیبایی که در دفاترازدواج استان به ثبت رسیده است شامل یک سفر توریستی به یونان و 168 شاخه گل ارکیده ، یک کوزه آب و یک کاسه نمک ، 1000لیتر آب و یک سکه طلا ، یک جلد صحیفه سجادیه ، یک آینه شمعدان و یک شاخه نبات اشاره کرد و افزود قرآن مجید تبرکا و تیمنا در کلیه ازدواجهای ثبت شده به چشم می خورد و سکه های تعیین شده به عنوان مهریه در بیش از 55 درصد وقایع ازدواج بین 5 الی 114 سکه و بیشتر از 36 درصد115 الی 500 سکه و بقیه از 500 سکه بیشتر است.
مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان تصریح کرد در 9 ماهه ابتدائی سال جاری به طور متوسط 63 ازدواج در استان به ثبت رسیده است و در سال گذشته مازندران رتبه هفتم کشور را در ثبت ازدواج داشته است ، همچنین در این مدت 21 مرد بالای 80 سال ازدواج خود را در استان به ثبت رساندند .
وی بیشترین سن زوج و زوجه را که ازدواج آنها در استان به ثبت رسیده است را به ترتیب 96 و 70 سال عنوان کرد و افزود بیشترین اختلاف سن نیز بین زوج و زوجه 48 سال بوده است.
" " محمدحسن بهادر " درادامه اظهار داشت : الکترونیکی شدن ثبت وقایع ازدواج و طلاق در دفاتر ازدواج و طلاق و تبادل آن با اداره ثبت احوال موجب کاهش مراجعات حضوری ، پیشگیری از جعل و تخلفات در این حوزه ، کاهش بروز اشتباهات در ثبت وقایع ازدواج و طلاق و ارتقای نظام حفظ و نگهداری از آنها شده است.
این مسئول در پایان بدون اشاره به وقایع طلاق در استان تلویحا گفت :آمار نشان می دهد طول زندگی مشترک بیش از 25 درصد زوجین بین کمتر یک تا 3 سال و 15/5درصد نیز از 3 تا 5 سال است و گفت بیشترین فراوانی ثبت ازدواج به ترتیب در ماههای ذی الحجه حدود 17 درصد . ربیع الاول 12 درصدو ذی العقده 10 درصدبوده و میانگین طلاق در ماههای قمری مختلف تقریبا یکسان و از نوسان خاصی برخوردار نیست.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.