شنبه، 01 اردیبهشت 97 ساعت 02:09 ب.ظ / Sat, 2018 April 21
به افق ساری
اذان صبح: 03:45
طلوع خورشید: 05:17
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:37
اذان مغرب: 18:56

- استانداری - مازندران با 45 درصد جمعیت روستایی رتبه دوم کشور را داراست

تبلیغات
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران؛

مازندران با 45 درصد جمعیت روستایی رتبه دوم کشور را داراست

تاریخ 15 تیر 1394 ساعت 09:45:15
منبع: روابط عمومی استانداری
کد خبر: 015970
مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران از افزایش 35 درصدی بودجه دهیاری ها در سال 93 خبر داد و گفت : مازندران با 45 درصد جمعیت روستایی رتبه دوم کشور را داراست .
مازندران با 45 درصد جمعیت روستایی رتبه دوم کشور را داراست

جان الله عبدی در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران به مناسبت روز دهیار با بیان اینکه هر گونه افزایش بافت روستایی و تغییر کاربری بر اساس بررسی های کارشناسی و نیازمندی هایی که با زاد و ولد و مهاجرت معکوس به روستاها همراه باشد، انجام می شود، گفت: همزمان با آغاز به کار دولت تدبیر و امید محدودیت جدی در افزایش الحاق بافت روستاهای مازندران بوجود آمده است.
مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران افزود : در یک سال اخیر تا 90 درصد تغییر کاربری های غیر قانونی در روستاها کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه توسعه ساخت و سازها در بافت روستایی فقط با حدود پنج درصد تخلف گزارش شده است، اظهار داشت: بیشتر تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیر مجاز در خارج از بافت روستایی است که مسوولان مرتبط به ویژه شخص استاندار به طور جدی پیگیری می کنند.
عبدی با تاکید بر این نکته که با هر گونه ساخت و ساز بدون پروانه در بافت روستایی به شدت برخورد می شود، ادامه داد: در حال حاضر هر گونه فعالیت عمرانی در روستاها با نظارت دهیاران به عنوان مدیران اجرایی روستاها صورت می گیرد.
مدیر کل امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مازندران به وجود یک هزارو 916 دهیاری در روستاهای مازندران اشاره کرد و بیان داشت: امسال مجوز 244دهیاری برای روستاهای بالای 30 خانوار از وزارت کشور درخواست شده است.
عبدی با بیان اینکه یک میلیون و 300 هزار نفر از جمعیت مازندران برابر با 45 درصد جمعیت استان در دو هزارو 946 آبادی استان زندگی می کنند، خاطر نشان کرد: 688 هزار و 385 نفر از جمعیت روستایی مازندران مرد و مابقی زن هستند.
وی با اشاره به اینکه 746روستای مازندران که در نوار ساحلی قرار دارند به عنوان روستاهای مرزی محسوب می شوند، ادامه داد: 720 روستای مازندران که زیر 20 خانوار جمعیت دارند فاقد شورای اسلامی هستند.
وی با بیان اینکه 25نفر از دهیاران فوق لیسانس، 527نفر لیسانس، 237نفر فوق دیپلم و 949دهیار دارای تحصیلات دیپلم هستند، خاطر نشان کرد: امروز نقش دهیاران در ماندگاری جمعیت روستایی و افزایش درآمد آنان بسیار مهم و ضروری است.
مدیر کل امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مازندران با بیان اینکه در حال حاضر زباله 480 روستای استان توسط دهیاران ، 700 روستا با همکاری شرکت تعاونی دهیاران و زباله 720 روستا توسط بخش خصوصی جمع آوری می شود، گفت: سرانه تولید زباله در روستاهای استان نیز 750 گرم است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از سه هزار و 700 پروژه عمرانی در روستاهای مازندران در حال اجرا است، گفت: پارسال با حمایت دولت تدبیر و امید به رغم محدودیت های منابع مالی یک هزارو 174میلیارد ریال اعتبار در تمام بخش ها به روستاهای مازندران تخصیص یافته است.
به گفته عبدی امروز رقابت بین دهیاران برای انجام طرح های عمرانی بین روستاهای مازندران بوجود آمده است و حتی برخی از دهیاران با روستاهای پر جمعیت در امر انجام طرح های عمرانی و ایجاد درآمد با برخی از شهرداری های استان رقابت می کنند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و 700 روستای استان دارای طرح مصوب هادی هستند، گفت: 30 درصد روستاهای استان آزاد سازی حریم را انجام داده اند و منتظر اجرای طرح هادی هستند.
وی به فعالیت 52 صندوق خرد روستایی در مازندران اشاره کرد و گفت: دولت به منظور حمایت از طرح های اشتغالزایی در روستا ها با حمایت از این صندوق تسهیلات کم بهره پرداخت می کند.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.