پنج شنبه، 06 اردیبهشت 97 ساعت 10:01 ق.ظ / Thu, 2018 April 26
به افق ساری
اذان صبح: 03:38
طلوع خورشید: 05:10
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:41
اذان مغرب: 19:01

- استانداری - انتخاب قزاقستان به عنوان کشور مهم هدف صادراتی مازندران

تبلیغات
علیرضا صدرزاده، مدیر اجرایی نمایشگاه اختصاصی ایران در قزاقستان؛

انتخاب قزاقستان به عنوان کشور مهم هدف صادراتی مازندران

تاریخ 03 مرداد 1394 ساعت 09:27:04
منبع: روابط عمومی استانداری
کد خبر: 016567
علیرضا صدرزاده، مدیر اجرایی نمایشگاه اختصاصی ایران در قزاقستان گفت : در پی سفر سال گذشته استاندار استان منگستائو قزاقستان به مازندران، برپایی نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در آکتائو کلید خورد.
انتخاب قزاقستان به عنوان کشور مهم هدف صادراتی مازندران

نخستین نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایران در شهر بندری «آکتائو» برگزار شد که با استقبال فعالان اقتصادی منگستائو قزاقستان روبرو شد.

علیرضا صدرزاده، مدیر اجرایی نمایشگاه اختصاصی ایران در قزاقستان در مورد نمایشگاه اختصاصی ایران در شهر بندری آکتائو اظهار کرد: با توجه به اینکه استانهای شمالی و خراسان رضوی در منطقه آسیای میانه به عنوان یکی از کریدورها و مراکز مهم ترانزیتی محسوب می‌شوند، باید با بهره‌گیری از این فرصت برای تامین نیازهای کشورهای همسایه گام برداشت و حضور فعال در صنعت نمایشگاهی داخل و خارج از مرزهای کشور در برقراری تعاملات اقتصادی به ویژه با کشورهایی که دارای اشتراکات فرهنگی با کشورمان هستند، موثر خواهد بود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کشور مقصد گفت: قزاقستان پهناورترین کشور آسیای میانه و به لطف منبع سرشار نفت و گاز از ثروتمندترین کشورهای منطقه بوده و درحال‌حاضر بالاترین درآمد سرانه در آسیای میانه را داراست. توسعه روابط اقتصادی با بندر آکتائو به عنوان یکی از ۲ بندرقزاقستان در خزر و مبدا ورودی کالا به قزاقستان برای مصرف داخلی و صادرات دوباره به روسیه، قیمت تمام شده کالاها را کاهش داده و افزایش رقابت‌پذیری آن را در پی دارد و می‌تواند اثرات مثبتی بر توسعه صنعت نمایشگاهی و تجارت ۲کشور از مرزهای آبی داشته باشد.
مجری این نمایشگاه با بیان اینکه در پی سفر سال گذشته استاندار استان منگستائو قزاقستان به مازندران، برپایی نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در آکتائو کلید خورد، افزود: جمهوری قزاقستان به عنوان کشور مهم هدف صادراتی مازندران انتخاب شده و استانداری به‌دنبال توسعه روابط و مناسبات تجاری موثر از طریق منطقه اقتصادی بندر امیرآباد بوده چرا که درحال‌حاضر بیشترین تعاملات تولید و صنعتی و خدماتی این استان با کشور قزاقستان است.
صدرزاده با اشاره به اینکه قزاقستان یکی از تولیدکنندگان برتر گندم است و بیش از ۱۰ میلیون تن گندم مازاد بر مصرف دارد، می‌گوید: استان مازندران با حضور در این دوره از نمایشگاه اختصاصی ایران برنامه ویژه‌ای برای واردات گندم دارد. البته سیمان، عمده صادرات استان مازندران به این کشور را تشکیل می‌دهد و ادوات کشاورزی و مصالح ساختمانی که از دیگر نیازمندی‌های قزاقستان است نیز در دستور کار فعالان اقتصادی و صاحبان صنایع این استان برای صادرات قرار گرفته است.وی همچنین افزود: قزاقستان جزو ۱۰ کشور اصلی مقصد صادراتی ایران است و سال گذشته ۲۰ درصد از صادرات کشور به قزاقستان بوده است. در سال گذشته ۲۷ هزار و ۷۳۵ تن کالا به ارزش ۳۷ هزار و ۳۸۶ دلار از ایران به قزاقستان صادر شد که ۶ درصد سهم وزنی و ۱۸ درصد سهم ارزشی از صادرات کل کشور را شامل می‌شود.
این فعال نمایشگاهی اضافه کرد: با توجه به تعرفه‌های گمرکی قزاقستان که در محدوده پیمان اتحادیه گمرکی کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و چند جمهوری آسیای میانه به‌طور تقریبی متعادل‌تر است، قزاقستان مکان بسیار مناسبی برای بارانداز کالا و سپس صادرات دوباره آن به این کشورهاست.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.