شنبه، 01 اردیبهشت 97 ساعت 02:02 ب.ظ / Sat, 2018 April 21
به افق ساری
اذان صبح: 03:45
طلوع خورشید: 05:17
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:37
اذان مغرب: 18:56

- استانداری - تا پایان سال ۹۶ تعداد ۱۰ سد در کشور آبگیری و یا افتتاح می شود

تبلیغات
چیت چیان :

تا پایان سال ۹۶ تعداد ۱۰ سد در کشور آبگیری و یا افتتاح می شود

تاریخ 14 تیر 1396 ساعت 13:50:41
منبع: روابط عمومی فرمانداری نکا
کد خبر: 030368
وزیر نیرو : سدهای مختلفی که در دولت یازدهم در سطح کشور آبگیری و یا افتتاح شد موجب شد تا بیش از 4.5 میلیارد مترمکعب آب کشور از طریق این سدها تأمین شود.
تا پایان سال ۹۶ تعداد ۱۰ سد در کشور آبگیری و یا افتتاح می شود

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان نکا، حمید چیت چیان در آیین آغاز آبگیری سد گلورد نکا با اشاره به پشتیبانی های صورت گرفته برای احداث سد گلورد اظهار کرد: گلورد 33امین سدی است که در دولت یازدهم افتتاح و یا آبگیری شده است و چند سد دیگر نیز در دستور کار قرار دارد که تاپایان سال جاری افتتاح یا آبگیری می شود.

وی با بیان اینکه از دهه 30 که فعالیت های سد سازی در ایران آغاز شده است مجموع سدهایی که در کشور ساخته شده است امکان ذخیره سازی 14میلیارد مترمکعب آب را داشت که به صورت میانگین 500 میلیون مترمکعب آب از این سدها استحصال می شد، افزود: از ابتدای انقلاب تا ابتدای دولت یازدهم یعنی از سال 57 تا 92 در طی 25 سال، 20میلیارد مترمکعب آب تنظیم شده به ظرفیت ذخیره سازی آب در سدها اضافه شد اما به صورت متوسط سالانه در دولت یازدهم 800 میلیون مترمکعب آب از سدهای کشور استحصال شده است.

چیت چیان اظهار کرد: سدهای ساخته شده در دولت یازدهم که به بهره برداری و آبگیری رسیدند توان تنظیم و استحصال، 4.5میلیارد مترمکعب آب را دارند که به ازای هر سال یک میلیارد و 125 میلیون مترمکعب ظرفیت تنظیم آب به کشور اضافه شد و این نمونه بارز اقدام و عمل دولت یازدهم بود.

وزیر نیرو درباره تامین آب شرق مازندران از طریق سد گلورد عنوان کرد: بخش اعظم مشکل آب شرب و کشاورزی شرق مازندران با آبگیری سد گلورد مرتفع می شود.

وی اشاره به آبرسانی روستایی در کشور عنوان کرد: با کمک دولت و مجلس منابع اعتباری خوبی برای آبرسانی روستایی در کشور اختصاص داده شده است. در دولت یازدهم  5هزار و 400 روستا، آبرسانی روستایی صورت شده است و تنها در سال 95، دو هزار و 958 روستا، آبرسانی شد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه فعالیت یک سال اخیر دولت در زمینه سد برابر با ده سال فعالیت در زمینه آبرسانی دولت های قبل است، افزود:در سالجاری 5 سد در کشور افتتاح، سه سد آبگیری و یک سد آماده افتتاح و یک سد نیز آبگیری می شود و نیز تا پایان سال 96، ده سد دیگر افتتاح و آبگیری خواهد شد.

چیت چیان با بیان اینکه تمام استان های کشور برای دولت یکسان هستند و توجه به استان و منطقه خاصی وجود ندارد، عنوان کرد: مقایسه استان های قیاس مع الفارق است؛ مازندران بین 600تا 2هزار میلی متر بارندگی سالانه دارد اما برخی استان ها سالانه 200میلی متر بارندگی دارند. به طور مثال در سالجاری خوزستان 40درصد کاهش بارندگی داشت و اگر سد در استان خوزستان استحصال آب از طریق سدها نبود تداوم حیات در این استان ها امکان نداشت.

وزیر نیرو درباره شرایط دریاچه ارومیه نیز عنوان کرد: اگر اقدامات دولت یازدهم درباره دریاچه ارومیه صورت نمی گرفت سالانه 40سانتی متر آب دریاچه پایین می آمد، یک قطره آب از آن باقی نمی ماند و با وضعیت فوق اشباع از نمک فاجعه انسانی به بار می آمد. با از بین رفتن دریاچه ارومیه؛ امکان زیست برای 14 میلیون نفر از مردم استان های آذربایجان و غرب کشور از بین می رفت و زندگی عادی انسان ها درمعرض خطر قرار می گرفت.

وی افزود: وضعیت دریاچه ارومیه از سال 93تثبیت شده است و اگر سرمایه گذاری انجام نمی شد فاجعه انسانی به بار می آمد.

به گزارش ایسنا، وزیر نیرو همچنین درباره وضعیت استان مازندران در زمینه سدسازی و آبرسانی عنوان کرد: دولت یازدهم برای 9منطقه استان مازندران برنامه ریزی دقیق صورت داده است که از منابع آب سطحی و رودخانه ها برای تمام روستاها و شهرهای مازندران طرح آبرسانی انجام می شود.

چیت چیان تصریح کرد:  با آبگیری سد گلورد؛ به ویژه طرح آبرسانی در شهرهای شرق مازندران با برنامه ریزی دقیق صورت می گیرد، با برنامه ریزی های صورت گرفته شبکه آبیاری و زهکشی و بهره برداری در سال جاری رونق می گیرد.

وی تاکید کرد:  با احداث سدهراز نیز تا 4سال آینده از لحاظ مدیریت آب و آبرسانی به مناطق کشور در وضعیت بهتری قرار خواهیم گرفت اما استان مازندران به  دلیل شرایط طبیعی و آب های زیرزمینی نیاز به اهتمام بیشتر در زمینه فاضلاب دارد.

 در این مراسم از خانواده شهیدان دومهری و قربانی با حضور وزیر نیرو، استاندار مازندران و نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی و مسؤولان استانی و شهرستانی با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.