سه شنبه، 01 اسفند 96 ساعت 10:57 ق.ظ / Tue, 2018 February 20
به افق ساری
اذان صبح: 05:16
طلوع خورشید: 06:40
اذان ظهر: 12:11
غروب خورشید: 17:43
اذان مغرب: 18:02

- استانداری - سخنرانی معاون سیاسی – امنیتی استاندار مازندران در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

تبلیغات

سخنرانی معاون سیاسی – امنیتی استاندار مازندران در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

تاریخ 25 دی 1396 ساعت 06:42:32
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 032682
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، مراسم افتتاحیه همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز با حضور پژوهشگران و اندیشمندانی از 9 کشور آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و گرجستان به همراه جمهوری اسلامی ایران از صبح روز یکشنبه( 24 / 10 / 96 ) به میزبانی دانشگاه مازندران در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری برگزار شد.
سخنرانی معاون سیاسی – امنیتی استاندار مازندران در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، مراسم افتتاحیه همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز با حضور پژوهشگران و اندیشمندانی از 9 کشور آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و گرجستان به همراه جمهوری اسلامی ایران از صبح روز یکشنبه( 24 / 10 / 96 ) به میزبانی دانشگاه مازندران در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری برگزار شد.

       در این همایش دو روزه که با حضور معاون سیاسی – امنیتی استاندار مازندران، مسئولانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از پژوهشگران و دانشگاهیان برگزار شد، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران، دکتر یونسی معاون سیاسی – امنیتی استاندار و دکتر هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ایراد سخن پرداختند.

       در ذیل متن سخنرانی ایشان را ملاحظه می کنید:

بسم الله الرحمن الرحیم

       عرض ادب و سلام و احترام خدمت عالمان، فرزانگان و اندیشمندان عزیز این جمع و از ریاست دانشگاه مازندران به پاس میزبانی شایسته ایشان در این مراسم و همایش فرهنگی سپاس گذار هستم.

       همگی می دانیم تنوع فرهنگی سنت های دیرین و تمدن های کهن آسیا منبعی الهام بخش برای همکاری ملت ها است که در این قاره ی بزرگ حضور دارند تقویت پیوندهای تاریخی فرهنگی و حلقه های اجتماعی مشترک میان ملت های منطقه  می تواند در اعتلای ارزش های آسیایی و توسعه ی همکاری جوامع آنها نقش مثبت داشته باشد به رغم جریان جهانی شدن و  تلاش برای یکپارچه سازی فرهنگی در جهان کشورهای آسیایی می کوشند علاوه بر حفظ هویت فرهنگی خود از فرهنگ جهانی استقبال کنند و با آن تعامل داشته باشند.

چرایی اهمیت آسیای مرکزی و قفقاز برای ایران

       آسیای مرکزی متشکل از کشورهایی است که به دلیل هم زبانی، همسایگی خاستگاه فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی و اشتراکات تاریخی و مجاورت با چین و روسیه اهمیت غیرقابل انکاری برای ایران دارد. آسیای مرکزی به صورت بالقوه مکان مناسبی برای جذب سرمایه گذاری ایران و در نهایت بازار مناسبی برای فروش کالای ایرانی است. آخرین مزیتی که در اینجا جای بحث دارد اشتراکات فرهنگی ایران با مردم این منطقه است ایران اگرچه فقط با تاجیکستان هم زبان است و در زبان فارسی مشترک است اما از لحاظ آبشخورهای فرهنگی میراث مشترکی دارد که قابل اتکا و ارایه است که با برگزاری گفت و گوهای فرهنگی و هم اندیشی های فرهنگی می توانیم به ایجاد و تحکیم علقه های فرهنگی بین مردم ایران و کشورهای منطقه کمک نماییم.

       جمهوری اسلامی ایران بیشتر از همه کشورهای جهان دارای پیوندهای عمیق تمدنی، تاریخی، فرهنگی و زبانی با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز است. بسیاری از اندیشمندان ایرانی همچون رودکی، ابن سینا و ابوریحان بیرونی و فارابی از این منطقه هستند و آسیای مرکزی و قفقاز از دیرباز در یک جریان صلح آمیز فرهنگی، تمدنی و تاریخی قرار داشتند که برخی از آن اشتراکات فرهنگی شامل زبان فارسی، موسیقی، هنر، معماری و رسوم کهن مذهبی و دینی می باشد که خود می تواند پایگاه و مبنای مستحکمی برای توسعه روابط متقابل باشد.

        با وجود تحولات در حوزه روابط بین الملل در عصر کنونی اما اشتراکات فوق توانسته نقش و اعتبار خود را حفظ و در انسجام و همگرایی بخش های زیادی از این منطقه نقش محوری داشته باشد.

       لذا می‌توان با ایجاد سیاست حفاظت از میراث فرهنگی و راهکارهای جمعی برای مبارزه با قاچاق و تخریب میراث فرهنگی، تاریخی مشترک، توسعه ی گردشگری فرهنگی و گسترش مبادلات اجتماعی و نقش مراکز علمی و فرهنگی دولت های ساحلی دریای خزر در حفاظت از محیط زیست فرهنگی، اشتراکات و قرابات دینی، ارزشی و تاریخی در همگرایی میان ایران و دولت های آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه نقش بسزایی داشته باشیم.

       ایران، روسیه و قفقاز دارای چالش ها و اهداف مشترکی هم هستند.

چالش های مشترک، نفوذ آمریکا و فرهنگ آمریکایی در منطقه

نفوذ جریان های افراطی و تفرقه انگیز  در منطقه

اهداف مشترک:

گسترش همگرایی ملت های منطقه

تقویت هویت ملی، قومی، مذهبی، زبانی ملت های منطقه

گسترش هم زیستی میان ملت ها و اقوام و ادیان و مذاهب مختلف در منطقه

گفتمان سازی منطقه ای و ترویج آن گفتمان مشترک در منطقه، برپایه ارزش های مشترک

تقویت قطب منطقه ای موثر و سازنده و دارای سهم مناسب در نظام بین الملل قطبی

       اگر چه تلاش آمریکا برای نفوذ و بویژه نفوذ فرهنگی در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز از چالش های جدی منطقه آسیای مرکزی و قفقاز می باشد، اما به نظر می رسد گسترش جریان های افراطی و تفرقه انگیز در این منطقه از اولویت و فوریت بیشتری برخوردار باشد بویژه اینکه در خصوص این مساله اجماع و آمادگی بیشتری در کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه وجود دارد. این چالش، هویت ملی، قومی و مذهبی ملت های منطقه و همزیستی، ثبات، آرامش و امنیت آنان بویژه جوانان را هدف قرار داده اند. با توجه به ماهیت و تأثیرات  فرهنگی چالش افراطی گری، به نظر می رسد راهکارهای سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی نمی تواند به خوبی با این نفوذ فکری و فرهنگی مقابله کند. چرا که اصولاً رویکردهای سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی بیش از آنکه به ریشه ها و بنیان های نفوذ فرهنگی و جریان های افراطی متمرکز باشند بر مظاهر، بروندادها و پیامدهای این جریان ها، مانند عملیات تروریستی آنها متمرکز هستند و عموما با حل جلوه ها و مظاهر بیرونی این جریان ها، مأموریت خود را خاتمه یافته تلقی می کند.

       این در حالی است که حتی علیرغم حل جلوه ها و مظاهر بیرونی جریان های افراطی و تفرقه افکن در منطقه، مانند عملیات تروریستی، باور و ایمان به آنها ممکن است تا دوره های طولانی در فکر و دل مردم و جوانان باقی بماند و در زمان های دیگر به صورتی متفاوت و حتی خطرناک تر از امروز بروز و ظهور نماید. بنابراین می توان حدس زد که کشورهای منطقه و کشورهای پیرامونی آن، سال های طولانی درگیر این چالش های فرهنگی و پیامدهای آن باشند و بر این اساس در یک نگاه بلندمدت می توان گفت: هم افزایی فرهنگی از هم گرایی و هم افزایی سیاسی، نظامی و اقتصادی مهم‌تر و مؤثرتر است، علاوه بر این، هم گرایی های فرهنگی راه را برای توسعه سایر روابط هموار می سازد و به نهادینه شدن و منطقی شدن روابط سیاسی و اقتصادی کمک می کند.

       لذا قبل از گسترده تر و نهادینه شدن جریان های افراطی و از دست دادن فرصت، می بایست برای مقابل طولانی با آن آماده شد. اما قرائن نشان می دهد ابعاد جریان نفوذ بیگانگان در منطقه بسیار گسترده، پیچیده و هوشمندانه است، برخورداری جریان های نفوذ کننده از عوامل متعدد و متنوع  می تواند تا حدی این گستردگی و پیجیدگی را نشان دهد.

 جمع بندی:

       می توان گفت که با بررسی روند نفوذ جریان افراطی گری در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز به نظر می رسد این منطقه  آسیایی در آستانه یک درگیری نامتقارن فرهنگی قرار دارد. تجربه سوریه و کشورهای دیگر نشان می دھند عدم اقدام هوشمندانه، مؤثر و به موقع فرهنگی در مقابله با این پدیده می تواند خسارات جبران ناپذیری بر ملت های منطقه وارد سازد.     روشن است که مدیریت این پدیده پیش از وقوع بحران بطور مناسب تری امکان پذیر می باشد و با وقوع بحران در یک یا چند کشور منطقه امکان مدیریت آن نیز بسیار سخت و دشوار می باشد و قدرت ابتکار عمل را از دست کشورهای منطقه خارج می سازد. لذا ابتکار عمل و اقدام به موقع و پیش دستانه کشورهای منطقه لازمه مقابله مؤثر با افراطی گری و نفوذ بیگانه در منطقه است.

       از سوی دیگر به دلیل گستردگی نفوذ جریان افراطی، هیچ کشوری به تنهایی قادر به مقابله  با این جریان نیست. بنابر این اقدام مشترک کشورهای منطقه از دیگر الزامات در این زمینه است. علاوه بر این پیچیدگی جریان های افراطی و سرعت و ابتکار عمل آنها باعث می شود تا روش های سنتی و متداول برای مقابله با آن، کارآمد نباشد و بر این اساس هوشمندی، نوآوری و خلاقیت در مقابله فرهنگی با جریان های افراطی و ترسیم یک نقشه راه برای این منظور نیز یکی از الزامات مقابله با جریان های افراطی است. برای دست یابی به این الزامات هم افزایی فرهنگی کشورهای منطقه ضرورتی اجتناب ناپذیر می باشد.

 

       جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با داشتن ظرفیت های فرهنگی و فراملی می بایست ضمن ایجاد هم افزایی فرهنگی دو جانبه میان خود، در ایجاد هم افزایی فرهنگی چند جانبه در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز ایفای نقش کنند. چرا که شکل گیری این هم افزایی بدون مشارکت مؤثر ایران و روسیه دور از ذهن می باشد. شایسته است دستگاه های ذیربط در کشورهای منطقه بویژه در فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران، بررسی سه گام اساسی شکل گیری هم افزایی فرهنگی در منطقة شامل: تشکیل کمیسیون مشترک هم افزایی فرهنگی منطقه، ترسیم نقشه راه مشترک هم افزایی فرهنگی منطقه، ائتلاف سازی و طراحی ساختارهای مشترک برای هم افزایی فرهنگی منطقه را در دستور کار خود قرار دهند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.