دو شنبه، 03 اردیبهشت 97 ساعت 02:12 ب.ظ / Mon, 2018 April 23
به افق ساری
اذان صبح: 03:42
طلوع خورشید: 05:14
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:39
اذان مغرب: 18:58

- استانداری - سخنرانی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

تبلیغات

سخنرانی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

تاریخ 25 دی 1396 ساعت 07:44:11
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 032683
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، مراسم افتتاحیه همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز با حضور پژوهشگران و اندیشمندانی از 9 کشور آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و گرجستان به همراه جمهوری اسلامی ایران از صبح روز یکشنبه( 24 / 10 / 96 ) به میزبانی دانشگاه مازندران در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری برگزار شد.        در این همایش دو روزه که با حضور معاون سیاسی – امنیتی استاندار مازندران، مسئولانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از پژوهشگران و دانشگاهیان برگزار شد، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران، دکتر یونسی معاون سیاسی – امنیتی استاندار و دکتر هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ایراد سخن پرداختند.        در ذیل متن سخنرانی ایشان را ملاحظه می کنید:
سخنرانی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، مراسم افتتاحیه همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز با حضور پژوهشگران و اندیشمندانی از 9 کشور آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و گرجستان به همراه جمهوری اسلامی ایران از صبح روز یکشنبه( 24 / 10 / 96 ) به میزبانی دانشگاه مازندران در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری برگزار شد.

       در این همایش دو روزه که با حضور معاون سیاسی – امنیتی استاندار مازندران، مسئولانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از پژوهشگران و دانشگاهیان برگزار شد، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران، دکتر یونسی معاون سیاسی – امنیتی استاندار و دکتر هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ایراد سخن پرداختند.

       در ذیل متن سخنرانی ایشان را ملاحظه می کنید:

بسم الله الرحمن الرحیم

       با سلام و احترام به حضور شما میهمانان گرامی. از این که در جمع شما اندیشمندان ارجمند و اهالی فرهیخته فرهنگ و هنر حضور یافته ام مسرور و خرسندم و این فرصت را غنیمت می شمارم.

       یقین دارم که با توجه به عنوان کمیسیون و موضوعاتی که قرار است فرصت و بهانه گفت وگوی میان شما اندیشمندان و دانشگاهیان و فرزانگان ایرانی و آسیای مرکزی و قفقاز و ترکیه را فراهم آورد، گام عملی ارزشمندی در مسیر توسعه و گسترش مناسبات علمی و فرهنگی در این منطقه بشمار می آید دستاوردهای فکری این جمع فرزانه نتایج راهگشا و مطلوبی در جهت فهم مشترک از ظرفیت ها، توانمندی ها و چالش ها و نیز تقویت همکاری مشترک در مسیر تحکیم پیوندها و تقویت تعامل فرهنگی میان نخبگان و اندیشمندان ایران و کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه را فراهم آورد، در جمهوری اسلامی ایران اراده جدی بر فراهم سازی و تسهیل ارتباط علمی و فرهنگی نخبگان و اندیشمندان ایران و آسیای مرکزی و قفقاز و ترکیه وجود دارد و توسعه ارتباطات علمی و فرهنگی با کشورهای منطقه از اولویت های روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بشمار می رود.

       همانگونه که از عنوان این نشست علمی بر می‌آید این نشست در پی آنست که تا پیوندهای تاریخی و فرهنگی را به فرصتی برای گفت و گو بین اندیشمندان و نخبگان ایران و شرق آسیا تبدیل نماید تا اندیشمندان شرکت کننده در این کمیسیون ضمن بررسی و شناسایی مشترکات و میراث تاریخی و فرهنگی و عرفانی که سرمایه های ارزشمند برای پی ریزی و گسترش همکاری ها و همگرایی بین ایران و آسیای مرکزی قفقاز و ترکیه بشمار می رود، چشم اندازی روشن از تعاملات رو به رشد علمی و فرهنگی میان این حوزه های فرهنگی و تمدنی ترسیم نمایند.

       پیوندهای جغرافیایی تاریخی، فرهنگی و سیاسی مردمان این منطقه با ایرانیان علیرغم حوادث و فراز و فرودهای آن، هنوز از استواری و پایداری برخوردار بوده و اصالت خود را از دست نداده است .شناخت تاریخ و هویت مشترک و همچنین آشنایی هر چه بیشتر با زمینه ها و حوزه های همکاری و تبادل فرهنگی به ضرورتی انکار ناپذیر بدل نموده است.

       منافع مشترک ایران، آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه و ارتباط مستقیم ثبات که توسعه و امنیت این منطقه بر ثبات و امنیت آسیا، بر کسی پوشیده نیست.

       شاید بتوان گفت یکی از دیرینه ترین مناسبات فرهنگی ایرانیان با دیگر جوامع را به روابط فرهنگی و تجاری ایران آسیای مرکزی و قفقاز مربوط دانست. در این تعاملات علاوه بر تاثیر متقابلی که در رشد و بالندگی و تکامل فرهنگی و تمدنی برای ایرانیان و جوامع منطقه در پی داشت با فرهنگ، هنر و ادب ایرانی و اسلامی بویژه عرفان و تصوف را توانست در کانون توجه مردم این منطقه قرار داده و منشاء تحولات فکری و فرهنگی بسیاری گردد. شاید زبان فارسی و بار عرفانی و معنوی موجود در آن را بتوان، عمده ترین سوغاتی برشمرد که ایرانیان توانستند به مردم این منطقه هدیه نمایند. بخش عمده ای از دایره وسیع واژگانی شعر فارسی را مضامین عرفانی و مفاهیم تصوف گسترش داده است. عرفان و تصوف برای راهیابی به احساسات و عواطف جوامع بشری از شعر و ادب بهره جسته به جهت همین ویژگی موجود در زبان فارسی بود که ادبیات عرفانی زبان فارسی در معرفی و گسترش اسلام در آسیای مرکزی و قفقاز تاثیر فراوانی به دنبال داشته است. خدمات سازنده برخی از عرفا و شاعران و شخصیت های ایرانی همانند میرسیدعلی همدانی و دهها تن از عرفا، شعرا و کارگزاران ایرانی در تمدن سازی و گسترش فرهنگ اسلامی در این منطقه شواهدی متقن از سهم و نقش عارفان و صوفیان فارسی زبان در این منطقه است.

خانم ها و آقایان ؛

        امروزه نیز همچون گذشته فرهنگ و مراودات فرهنگی بستر اصلی مناسبات ایران، آسیای مرکزی قفقاز و ترکیه بشمار می رود هرچند باید اعتراف کنیم که تنها بخش اندکی از این ظرفیت امروزه فعال بوده و زمینه ها و ظرفیت های بسیاری در حوزه همکاری های علمی و فرهنگی بین ایران و آسیای مرکزی و قفقاز غیرفعال مانده است. جا دارد نخبگان و اندیشمندان حاضر در این کمیسیون با بررسی راهکارهای مناسب و سازنده ساز و کارهای عملی مناسبی را جهت بهره گیری هرچه بیشتر از میراث مشترک تاریخی و فرهنگی که ثمره تلاش ارزشمند گذشتگان ماست، در مسیر مناسبات و روابط ایران و این منطقه ارایه نمایند.

       یقینا چالش هایی همانند افراط گرایی که طی سال های اخیر عمده ترین تهدید در عرصه های منطقه ای و بین المللی محسوب می گردد دغدغه و نگرانی های بسیاری را برای جوامع منطقه بویژه نخبگان و اندیشمندان بدنبال داشته است در چنین فضای مخاطره آمیزی گفت و گوهای فرهنگی نخبگان و اندیشمندان به عنوان یک ضرورت چهره می نماید. در چنین فضایی تشریک مساعی، گفت و گو و همفکری نخبگان و اندیشمندان می تواند به عنوان یک ساز و کار موثر در یافتن راهکارهای موثر در برون رفت از این چالش ها بشمار آید.

       منشا بسیاری از منازعات و چالش های جاری در جوامع بشری به عدم درک صحیح انسانها از یکدیگر و کاستی‌ها و نواقص موجود در مسیر فهم و درک مشترک فرهنگی بین جوامع باز می‌گردد. وضعیت جاری در جهان اسلام که امروزه آنرا به کانون منازعات و بحران های بین المللی و منطقه ای تبدیل نموده است نیز از این قاعده مستثنی نبود. این شرایط بیش از هر زمان دیگر بر ضرورت تقویت نقش و کارکرد فرهنگ و مشارکت جمعی نخبگان در یافتن راه حل های فرهنگی برون رفت از این شرایط با بهره گیری از ارزش ها و آرمان های مشترک، تاکید دارد.

       فرهنگ، که نوعی شعور و خرد مشترک است با مشارکت جمعی و بر پایه تعامل، گفت و گو و تبادل ایده، اندیشه و تجربه و احترام به ارزش ها و سنت های یکدیگر شکل می‌گیرد. تبدیل کردن فرهنگ به مبنایی جهت مشارکت "درک و احترام متقابل انتشار جمعی نخبگان و اندیشمندان ایران و آسیای مرکزی قفقاز و ترکیه برای ایجاد یک جامعه اخلاقی، عقلانی" اعتدالی با ضروری ترین نیاز امروز در این منطقه بشمار می رود. این مهم می تواند  از طریق گفت و گوی فرهنگی به عنوان ساز و کاری مناسب در فراهم سازی هر چه بیشتر امکان ارتباط و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه های مرجع برای همفکری و همدلی و یافتن راهکارهای مشترک برون رفت از بحران های حاکم و بازگشت به عظمت تاریخی و تمدنی گذشته محقق می گردد.

       سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر فعالیت های خود در رایزنی های فرهنگی که مسئولیت توسعه و گسترش ارتباطات فرهنگی را دنبال می نمایند با تاسیس دبیرخانه گفت و گوهای فرهنگی بین المللی عزم جدی خود را جهت کمک به تسهیل ارتباط نخبگان و دانشگاهیان ایران، آسیای مرکزی و قفقاز فراهم نموده است.

       در پایان ضمن تشکر از مسئولین محترم دانشگاه مازندران که همکاری و تلاش سازنده ای را در میزبانی این کمیسیون داشته اند رجا واثق دارم این نشست عالمانه در پی ریزی ارتباط مستمر نخبگان و دانشگاهیان ایرانی، آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه، قدم موثر و مفید خواهد بود.

 

والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.