شنبه، 26 اسفند 96 ساعت 08:10 ق.ظ / Sat, 2018 March 17
به افق ساری
اذان صبح: 04:42
طلوع خورشید: 06:06
اذان ظهر: 12:06
غروب خورشید: 18:07
اذان مغرب: 18:25

- استانداری - هفت تپه هفت شهرعشق

تبلیغات

هفت تپه هفت شهرعشق

تاریخ 04 اسفند 1396 ساعت 23:11:20
کد خبر: 033145
مقاله ذیل بانام "هفت تپه هفت شهرعشق" ،جهت یادنامه کاروان بازدید ازجبهه نوروز 74 که به اتفاق شهیدسیدمجتبی علمدار وبرخی ازدوستانی برنامه ریزی شده بود،توسط نویسنده نوشته شد. // تعبیر بدیعی ازهفت تپه و مقایسه با میقات حج و استفاده ازنام گردانهای لشکر25 کربلا و شهدای بزرگوارشمال کشور کرده.// این مقاله سپس در "ستون پیام شهیدان"روزنامه جمهوری اسلامی مورخه 7 اردیبهشت 1374 چاپ شد.

《هفت تپه ؛ هفت شهر عشق》

به نام خداوند شهیدان و رفعت بخش به خاک افتادگان کوی عشق

بر سر آنیم که در این نوشتار کوتاه، پر و بال روح خسته مان را بگشاییم و طائر سبکبال اندیشه مان را در آسمان دیار شقایق ها و آلاله های به خون نشسته گلستان بسیج پرواز دهیم؛ و چه سفری از این لذت بخش تر و چه عروجی از این زیباتر؟

جبهه مسجدی بزرگ بود که بر بهشت تفتیده جنوب و رودها، شیارها و تپه های مختلف و متنوع غرب و کوه های ستبر آن دیار گسترده شده بود.


امام جماعت این مسجد بزرگ، یوسف گم گشته زهرا(س) و اقتداکنندگان، گمنامان دنیا و خاک و سرافرازان و مشهوران افلاک. نماز این مسجد وضوی خاص خودش را می طلبد و آن وضو عبارت بود از تزیین نفس و آراستن آن به اخلاق و سلوک ناشی از تعالیم رسولان الهی.


و همچنان که در وضو اول باید خود را از نجاست پاک کرد، قبل از این وضو هم می بایست بندهای همه تعلقات و وابستگی ها را زدود.


رو تو زنگار از رخ خود پاک کن بعد از آن، آن نور را ادراک کن
آری؛ چنان نمازی چنین وصولی را می طلبد و چنان مسجدی چنین امامی و امامی اینچنین، مأمومانی آنچنان. و اما تو ای طالب خسته جان و ای به تنگ آمده از فراق یاران! چنان نبود که از گرد راه رسیده وارد صحن و سرای این مسجد شوی و به صف حج گزاران حقیقی این خانه بزرگ خدا بپیوندی که:
جناب عشق را درگه، بسی بالاتر از عقل است کسی آن آستان بوسد که جان در آستین دارد
و مگر می شود برای دیدار خانه خدا مأمورت کنند که خود را تطهیر کنی و لباس خاص بپوشی و اما برای دیدار صاحبخانه شرطی قرار ندهند؟!


آری، حج جبهه، حج حسینی بود و همانند حج ابراهیمی محمّدی، دارای میقات های مختلفی بود که باید در آن میقات احرام می بستی و با دیگر کاروانیان همرنگ می شدی و آنگاه لبیک گویان، آهنگ دیدار یار می کردی؛ و باز همانند حج، برای هر ملتی و از هر گذرگاهی میقاتی بود و در این میان سالارصولتان ستبر مازندران را هم میقاتی بود به نام "هفت تپه".


هفت تپه دیاری بود که در آنجا سینه ها از کینه ها به هفت آب شسته می شد و زمینه اتصال حقیقی مهیا می شد.


هفت تپه، اگرچه از نظر جغرافیایی چندان وسیع نبود، اما از نگاه آسمانیان، "هفت شهر عشق" بود و به همین جهت، تنها آنان که بصیرانه و بردبارانه از پیچ و خم ها و فراز و نشیب های این خاکدان گذشتند، توانستند هفت شهر آن را بگردند و عاجزانی مانند نویسنده همچنان در خم یک کوچه آن ماندند مگرآنکه خداوند عالی متعال به برکت همان بندگان صادق ، نوری از خود بر تاریکخانه وجود ما بتاباند و بختی نو برای ما تقدیر نموده، ما را نوبخت کند که در آن صورت از این بختیاری و لطف خداداد ، کلاه‌گوشه ما به آفتاب خواهد رسید.


روشن است که گذشتن از کوچه ها و خیابان های گلگون این شهر عشق، مرشدی حسینی می خواهد تا حکمت های نبوی را به اعماق جان ما برساند و برکت روح شهادت‌خواهی را به ما ارزانی بدارد و در عین حال به گاه ضعف و سستی، ناصر ما باشد. به دور از هر چه پیرایه و بدون هیچ تعلقی و خالی از هر مبالغه ای، هفت تپه محل آمد و رفت ملائکه بود. هفت تپه معراج عابدان شب و مجاهدان روز بود؛ و هفت تپه گوشه ای از بهشت بود که در این دنیا ظاهر شده بود.


عاشقان بسیجی و بازماندگان سرداران رشید! بیایید یک بار اسامی گردان ها را بخوانید؛
گردان یا رسول(ص)، گردان علی بن ابیطالب(ع)، گردان فاطمه الزهرا(س)، گردان امام حسین(ع)، گردان امام محمدباقر(ع)، گردان صاحب الزمان(عج)، گردان حمزه سیدالشهدا(ع)، گردان مسلم بن عقیل(ع)، گردان مالک(ع) و گردان ویژه شهدا.


یکبار دیگر هم این اسامی آسمانی را مرور کنید؛ آیا به من حق نمی دهید اگر بگویم هفت تپه، خانه اهل بیت بود؟ محل رفت و آمد ملائکه بود؟ قطعه ای از بهشت بود؟ میقات عشق بود؟ مجمع عارفان دلباخته بود؟


هفت تپه جلوه گاه نور بود عاشقان، موسی و آنجا طور بود
عشق بود و سوز بود و شور بود نور بود و نور بود و نور بود
خوشابحال آنانکه از فضای عطرآگین آن روزهای هفت تپه و میقات های دیگر بهره کافی بردند. اما آیا تنها یاد آنان و تجلیل از آنان و افتخار کردن به آنان برای ما کافی است و ما را در صف آنان قرار می دهد؟

أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ؟ آیا مردم گمان می کنند که به حال خود وانهاده می شوند فقط به اینکه بگویند ایمان آوردیم؛ و امتحان نمی شوند؟

هرگز! هرگز! هیچگاه زندگی ما خالی از امتحان های الهی نیست و آنچه سبب موفقیت در این امتحان هاست دوری از گناه و آراستگی به لباس شریف تقوی است که «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَیکُمْ».

خداوندا! مقام عالی امام شهیدان را متعالی کن و ما را شرمنده روی آنان مفرما و توفیق همراهی با رهبر عزیز را به ما عنایت بفرما و لباس زیبای فرج و ظهور را بر قامت الهی حضرت حجت بپوشان و صلوات محمدی رهروان محمد (ص) را به ارواح طیبه شهیدان اسلام ناب محمدی(ص) واصل فرما و همه ما را محمدی(ص) زنده بدار؛ محمدی(ص) بمیران و محمدی(ص) برانگیزان. آمین یا رب العالمین.

ساری- فروردین74- محمود دیّانی

 

شهیدان: 1- حاج حسین بصیر 2- رحیم بردبار 3- ذبیح الله عالی 4- صادق مزدستان 5- علیرضا نوری 6- حمیدرضا نوبخت 7- عبدالله بختیاری 8- سبزعلی خداداد 9- سید مصطفی گلگون 10- محمد مرشدی 11- سید منصور نبوی 12- ناصر بهداشت

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.