پنج شنبه، 06 اردیبهشت 97 ساعت 10:05 ق.ظ / Thu, 2018 April 26
به افق ساری
اذان صبح: 03:38
طلوع خورشید: 05:10
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:41
اذان مغرب: 19:01

- سازمان‌ها - هر ساروی روزانه یک کیلو زباله تولید می کند

تبلیغات
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری:

هر ساروی روزانه یک کیلو زباله تولید می کند

تاریخ 17 آذر 1394 ساعت 08:58:01
منبع: روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری
کد خبر: 020706
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با اشاره به اهمیت تاثیرگذاری میزان مشارکت مردم در کاهش هزینه قبوض خدمات شهری گفت: یکی از مهمترین شاخصه های فرمول هزینه قبوض خدمات شهری ، سرانه تولید پسماند در شهر به ازای هرنفر است، که در شهر ساری این رقم بطور متوسط یک کیلوگرم زباله برای هرنفر در روز است. 
هر ساروی روزانه یک کیلو زباله تولید می کند

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری ، یاسر بهارفر در گفتگوی اختصاصی با پیک شمال ، گفت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری هم در طرح تفکیک زباله از مبدا و هم ساماندهی خاک و نخاله های ساختمانی جای کار زیادی دارد.

 

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری اظهار داشت: طرح ساماندهی خاک و نخاله های ساختمانی طرح بسیار بزرگی است که در خیلی از شهرهای مازندران مغفول مانده استدرحالیکه که بخش اعظمی از پسماندها مربوط به پسماندهای عمرانی است.

 

خاک و نخاله های ساختمانی ساماندهی می شوند
 

وی با بیان اینکه این طرح با مصوبه شورا و شهرداری از سال گذشته مراحل ابتدایی اجرایی را آغاز کرده است افزود: در تلاش هستیم تا اطلاعاتی جامع از مقدمات کار از تولیدکننده تا مراحل دفن را در دست داشته باشیم تا در مرحله ی اجرایی مانند طرح تفکیک سازی زباله از مبدا نشود.

 

بهارفر ادامه داد: دریافت مصوبات از شورا جهت اخذ جرائم بازدارنده و اعتبار ساماندهی این بخش و همچنین افزایش ناوگان موتوری با تجهیز دستگاه های جدید بازوغلطان که درمازندران وجود نداشت، از نخستین اقدامات این حوزه است.

 

وی تصریح کرد: ساماندهی اتحادیه های مختلف و راه اندازی نرم افزارهای ساماندهی پسماندهای خاک و نخاله ساختمانی از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه است.

 

وجود افراد غیرمجاز یکی از دلایل شکست طرح تفکیک زباله

 

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری در پاسخ به پرسش ما مبنی بر اینکه طرح تفکیک زباله از مبدا با شکست مواجه شد، اظهار داشت: طرح تفکیک زباله از مبدا شاید به ظاهر کار ساده ای باشد، اما مقدمات بسیاری می خواهد که صرفا به بحث فرهنگ سازی بر نمی گردد.

 

وی یکی از عوامل دلایل شکست سازمان در این طرح را وجود افراد غیرمجاز طرح تفکیک زباله در سطح شهر دانست، گفت: همچنین ظرفیت پایین سازمان برای نظارت در این طرح و هم فشارهای که در حوزه مدیریت وجود داشت موجب شد که هنوز برنامه ریزی های دقیق صورت نگرفته کار شروع شود و همین باعث شده بود سازمان با چالش مواجه شود.

 

بهارفر ادامه داد: با نگاه ویژه شهردار ساری فشارهای جانبی کمتر شده و نیز مقدمات کار آماده شده تا برخلاف گذشته که پیمانکار در ابتدا تعیین می شد، اینبار خود سازمان مستقیما وارد کار شده تا با تهیه گزارش جامع و واقع بینانه و نیز با بروز رسانی آنالیز فیزیکی و شیمیایی وضعیت تولید زباله پروژه را به پیمانکار و نظارت خود را انجام خواهد داد.

 

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با اذعان بر اینکه سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری متولی اصلی تفکیک پسماند است اما با اشاره به اینکه خیلی از ادارات در حوزه تفکیک زباله کاغذ همکاری نمی کنند، معتقد است تعامل تمام دستگاه ها در جداسازی زباله از مبدا ضروری است و همچنین آمادگی پذیرش همکاری از سوی سازمان های مردم نهاد را نیز دارد.

 

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری ساری خاطرنشان ساخت: طرح تفکیک زباله از مبدا بطور اصولی تر و با توان بالا در سال 95، صد در صد انجام می شود.

 

تاثیرگذاری میزان مشارکت مردم در کاهش هزینه قبوض خدمات شهری

 

بهارفر در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت تاثیرگذاری میزان مشارکت مردم در کاهش هزینه قبوض خدمات شهری اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین شاخصه های فرمول هزینه قبوض خدمات شهری ، سرانه تولید پسماند در شهر به ازای هرنفر است، که در شهر ساری این رقم بطور متوسط یک کیلوگرم زباله برای هرنفر در روز است.

 

همچنین، هزینه های جمع آوری و حمل و نقل، و ضریب تشویق جهت گسترش تفکیک زباله از مبدا از دیگر آیتم های مهم در این فرمول است که رابطه ی مستقیم با میزان مشارکت مردم در تفکیک زباله دارد.

 

بعبارتی دیگر، هرچه میزان زباله تولیدی هرشهروند کمتر باشد، هزینه حمل و نقل کمتر و ضریب تشویق گسترش تفکیک زباله بیشتر و در نتیجه هزینه قبض خدمات شهری آن خانواده کمتر خواهد شد.

 

ساری، مرکز مازندران بیش از 400 هزار نفر جمعیت دارد.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.