یک شنبه، 29 بهمن 96 ساعت 10:07 ق.ظ / Sun, 2018 February 18
به افق ساری
اذان صبح: 05:18
طلوع خورشید: 06:43
اذان ظهر: 12:12
غروب خورشید: 17:41
اذان مغرب: 18:00

- سازمان‌ها - درمان سرطان خون با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف

تبلیغات
روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل خبر داد

درمان سرطان خون با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف

تاریخ 28 شهریور 1396 ساعت 07:29:23
منبع: روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل
کد خبر: 031248
دکتر مریم جوادیان متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل   و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل ، از درمان بیماری تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف خبر داد.
درمان سرطان خون با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل ، دکتر مریم جوادیان متخصص زنان و زایمان این مرکز و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل ، از درمان بیماری تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف خبر داد.

 دکتر جوادیان گفت:  بندناف واسطه ی جنین ومادر برای رساندن اکسیژن ومواد غذایی درطول بارداری می باشد و طول طبیعی بندناف بین 40 تا 70 سانتی متر بوده و داراری دو شریان ویک ورید می باشد.

وی ادامه داد: امروزه بندناف علاوه بروظیفه مهمی که در بارداری دارد ازنظر وجود سلولهای بنیادی واستفاده ازآن برای پیوند ودرمان بیماریهای خاص ومهم مورد توجه قرار گرفته است .

متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل با اشاره به اینکه  سلول بنیادی مادر تمام سلول‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد، گفت: این سلول‌ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند و هم چنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

وی اظهار داشت:  خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می‌شود که این خون غنی از سلول‌های بنیادی است.

دکتر جوادیان گفت : سلول‌های بنیادی خون بندناف همانند سلول‌های بنیادی خون ساز مغز استخوان تقسیم بندی می‌شوند بطوری که گلبول های قرمز، اکسیژن را به تمام بدن حمل می‌کنند ، گلبول های سفید، در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند و پلاکت‌ها که به انعقاد خون کمک می کنند.

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل در باره کاربرد سلول های بنیادی اظهار داشت :  اولین پیوند خون بندناف در سال 1988 میلادی در فرانسه به یک کودک مبتلا به یک نوع کم خونی مادرزادی انجام گرفت و به این ترتیب تا به امروز صدها پیوند موفق خون بندناف صورت گرفته است و مراکز بزرگ ذخیره این سلول‌ها در کشورهای مختلف جهان تاسیس گردیده است .

وی ادامه داد: ازانجاکه یافتن یک داوطلب مناسب برای اهداء مغز استخوان کارآسانی نیست وجستجوی مراکز ثبت اهدا کنندگان مغز استخوان زمان بسیاری به خود اختصاص می‌دهد ،به این ترتیب ذخیره خون بندناف زمان را کوتاه و میزان اهدا کننده را بیشتر می‌سازد ، بخصوص زمان برای مبتلایان به لوسمی‌های حاد، کم خونی‌ها و نقایص ایمنی که نیاز به پیوند دارند مهم است.

دکتر جوادیان اضافه کرد: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف درحال انجام است.

این متخصص بیان داشت: اختلالات سلول های بنیادی: کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله ای شبانه ، لوسمی حاد و مزمن، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها: انواع لنفوم ، تالاسمی ماژور، کم خونی سلول داسی شکل، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، نقص ارثی پلاکتی، بیماری‌های ارثی، الزایمر، دیابت، پارکینسون، بیماری MS ، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، بیماری های کبدی، دیستروفی عضلانی و ... بیماری‌هایی هستند که با خون بند ناف درمان شده اند.

وی اشاره کرد: در حال حاضر در کشورمان فقط بیماری هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.

دکتر جوادیان اضافه کرد: این امکان در استان مازندران وجود دارد که خانواده هایی که علاقمند به ذخیره سازی خون بند ناف فرزند خود می باشند در ابتدای هفته 36 بارداری در سایت اینترنتی http://www.rsct.ir/Mazandaran مرکز خون بند ناف رویان مازندران ثبت نام نمایند .

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.