پنج شنبه، 06 اردیبهشت 97 ساعت 09:59 ق.ظ / Thu, 2018 April 26
به افق ساری
اذان صبح: 03:38
طلوع خورشید: 05:10
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:41
اذان مغرب: 19:01

- سازمان‌ها - افزایش مسمومیت با سرب تریاک

تبلیغات
روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل خبر داد

افزایش مسمومیت با سرب تریاک

تاریخ 17 مهر 1396 ساعت 08:47:50
منبع: روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل
کد خبر: 031485
دکتر سید حسن عابدی فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل از افزایش میزان بستری بیماران مسمومیت با سرب در این مرکز خبر داد.
افزایش مسمومیت با سرب تریاک

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل ، دکتر سید حسن عابدی فوق تخصص گوارش و کبد این مرکز از افزایش میزان بستری بیماران مسمومیت با سرب در این مرکز خبر داد.

دکتر سید حسن عابدی گفت : سرب امروزه به عنوان یکی از پرمصرف ترین فلزات در صنایع مختلف و همچنین به عنوان یک سم بالقوه مطرح می باشد که منابع سرب بسیار متنوع هستند و در باطریسازی، تعمیر رادیاتور ماشین ، مشاغل صنعتی ، هوا، آب، خاک، رنگها، کنسرو مواد غذایی و ... وجود دارند.

وی با ذکر این نکته که مسمومیت سرب هنگامی رخ می‌دهد که مقدار سرب در خون بالا می‌رود ، گفت:  علایم مسمومیت حاد با سرب شامل بی اشتهایی، تهوع، ضعف، بی حالی و تشنج می باشدکه ممکن است به آسـیب مغـزی و آسـیب برگشـت پـذیرکلیه نیز منجر گردد و علایم گوارشی و افتادگی مچ دست، افزایش فشار خون و نقرس نیز ممکن است در اثر تماس مزمن با سرب اتفاق افتد.

دکتر عابدی با اشاره به اینکه علایم مسمومیت مزمن با سرب در کودکان، کاهش وزن ، ضعف و کم خونی می باشد اظهار داشت: تغییرات در رفتار و برخـورد اجتمـاعی در کودکان نیز می تواند از علایم اولیه مسمومیت به شمار رود.

وی بیان داشت: نکته ای که کمتر مورد توجه قرار می گیرد و متاسفانه اخیراً مـواردی از آن مشـاهده شـده ، مسـمومیت بـا سـرب در مصـرف کننـدگان مـواد مخـدر می باشد که افزودن سرب به هروئین، اوپیوم و آمفتامین ها به منظور افزایش وزن این فرآورده ها مـی توانـد در مصـرف خـوراکی یـا وریدی ایجاد مسمومیت نماید .

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی  در صورتی که معتادان با علایمی نظیر، درد شکمی، تهوع، استفراغ، دردهای ناحیه کمر و پا، ضعف، کاهش وزن و بی اشتهایی مراجعه کنند باید تشخیص افتراقی مسمومیت با سرب نیز در نظر گرفته شود.

وی گفت: به نوعی همه گیری مسمومیت با سرب در بین مصرف کنندگان تریاک و مواد مخدر در همه استان های کشور اتفاق افتاده است و بیشتر کسانی که با علائم مسمومیت با سرب به بیمارستانها مراجعه کرده مصرف کننده تریاک آن هم به شیوه خوراکی بوده و این مسئله این ذهنیت را تقویت کرده است که این مسمومیتها به دلیل سربی است که به ماده مصرفی آن ها اضافه شده است .

این فوق تخصص گفت:  افزودن سرب به تریاک و دیگر مواد مخدر بسیار خطرناک است و علاوه بر مسمومیت حاد، باعث افزایش شدید عوارض و حتی مرگ و میر می شود و صدمات جبران پذیر ی را متوجه افراد و جامعه می کند .

دکتر عابدی اضافه کرد: در سنجش آزمایشگاهی تریاک های موجود در بازار مشخص شد که مقادیر زیادی سرب در آن ها وجود دارد و قاچاقچیان با مقاصد سودجویی و سنگین تر شدن تریاک این فلز را به آن می افزایند. معتادان به تریاک خوراکی با بلعیدن مقادیری از این مخدر آلوده به سرب با مشکلات جدی از جمله دل دردهای شدید، بروز کم خونی، رسوب سرب در استخوان ها و دردهای شدید مفاصل، زخم و خارش در پوست و اندام ها مواجه می شوند و در برخی موارد عوارض عصبی و فلج از ناحیه مچ دست و پا نیز مشاهده شده است.

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی بیان داشت: این‌که مصرف خوارکی منبع آلودگی است، به این معنی نیست که در مصرف تدخینی این تریاک‌ها منجر به مسمومیت نمی‌شود، مواردی از مسمومیت ناشی از مصرف تدخینی تریاک هم گزارش شده است، اما مصرف خوارکی تریاک به دلیل این‌که جذب گوارشی بالایی دارد، عوارض و علایم مسمومیت هم خیلی سریع نمایان می‌شود، اما در سایر شیوه‌های مصرف در زمان طولانی‌تری علایم مسمومیت بروز می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برای حذف سرب بهترین خوراکی که می توان استفاده کرد، سبزی ها و میوه ها و مکمل ویتامین C است، گفت: چون مصرف مواد مخدر به صورت استنشاقی است ریه را درگیر می کند در نتیجه ویتامین C بسیار مؤثر برای دفع سرب ناشی از آن است و مصرف شیر و لبنیات نیز برای دفع سمومی که بر گوارش اثر سوء داشته ، مؤثر است.

دکتر عابدی گفت: بدن ما روزانه به سه میلی گرم سرب نیاز دارد، اما اگر یک معتاد بخواهد یک گرم تریاک مصرف کند، 500 میلی گرم (نیم گرم) سرب به بدنش وارد می شود که این موضوع بسیار خطرناک است، چون میزان سربی که وارد بدنش می شود 150 برابر بیشتر از حد معمولی می شود

وی ادامه داد: در صورتی که تریاک و دیگر مواد مخدر سرب داشته باشد برای مادرانی که نوزاد شیرخواره دارند به مراتب بسیار خطرناک تر است تا حدی که اعلام شده برای این کودکان و نوزادان 6 برابر خطرش بیشتر است

وی اشاره کرد: تعداد بیماران بستری با مسمومیت سرب در این بیمارستان و بیمارستان های دیگر رو به افزایش است و این زنگ خطری برای تمامی اقشار جامعه می باشد.

فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی گفت: سن بیماران بستری با مسمومیت سرب بین 35 تا 70 می باشد و ماهانه به صورت میانگین 8 تا 10 نفر در این مرکز بستری می شوند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.