پنج شنبه، 06 اردیبهشت 97 ساعت 08:16 ق.ظ / Thu, 2018 April 26
به افق ساری
اذان صبح: 03:38
طلوع خورشید: 05:10
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:41
اذان مغرب: 19:01

- سازمان‌ها - ممنوع کردن آتش‌افروزی در جنگل‌ها و مراتع نیازمند نیروی اجرایی است

تبلیغات
دبیر شبکه تشکل‌های محیط‌زیست و منابع‌طبیعی مازندران:

ممنوع کردن آتش‌افروزی در جنگل‌ها و مراتع نیازمند نیروی اجرایی است

تاریخ 21 فروردین 1397 ساعت 16:41:49
منبع: ایانا
کد خبر: 033543
دبیر شبکه تشکل‌های محیط‌زیست و منابع‌طبیعی مازندران: ممنوع کردن آتش‌افروزی در جنگل‌ها و مراتع نیازمند نیروی اجرایی است بودجه سازمان محیط‌زیست از بودجه ساخت یک سد کمتر است
ممنوع کردن آتش‌افروزی در جنگل‌ها و مراتع نیازمند نیروی اجرایی است

 

مسعود مولانا دبیر شبکه تشکل‌های محیط‌زیست استان مازندران به «ایانا» می‌گوید: ممنوع کردن آتش‌افروزی در جنگل‌ها و مراتع نیازمند نیروی اجرایی است که نه سازمان حفاظت محیط‌زیست و نه ادارات منابع طبیعی از آن برخوردار نیستند.

او می‌افزاید: حفاظت از محیط‌زیست یک امر حاکمیتی است، اما در فهرست مسائل مهم حتی رتبه دهم را هم ندارد و در حد یک شعار باقی مانده است. تاکنون مصوبه‌های دولتی تنها علیه محیط‌زیست بوده که نمونه آن‌ها کاهش مناطق حفاظت‌شده، پروژه‌های انتقال آب و مجوز برای ساخت سدهای جدید است.

این فعال محیط‌زیست با اشاره به اینکه بودجه سازمان حفاظت محیط‌زیست از بودجه ساخت یک سد کمتر است، عنوان می‌کند: با این وضع بودجه‌ریزی اینکه بگوییم محیط‌زیست اولویت ماست اندکی طعنه‌آمیز به نظر می‌رسد.

او اضافه می‌کند: در رسانه ملی، محیط‌زیست هیچ اولویتی ندارد و آگاهی‌های عمومی در شیوه برخورد با طبیعت منتقل نمی‌شود. مردم سخن را از اهل آن می‌پذیرند، از این‌رو نیاز است نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد و کنشگران این عرصه به‌جای مدیران دولتی این آگاهی‌ها را منتقل کنند. در ذهن عموم مردم دولتی‌ها تخریب‌کنندگان محیط‌زیست هستند؛ بنابراین اگر آن‌ها از مردم بخواهند محیط‌زیست را حفظ کنند، مخاطبان این سخن را نمی‌پذیرند.

مولانا در این زمینه از ماشین‌های ساخت داخل به‌عنوان عامل اصلی آلایندگی یاد می‌کند و می‌گوید: مردم در این زمینه دولت را مسئول می‌دانند و معتقدند رفع آن نیز بر عهده این نهاد است.

او می‌افزاید: دو هفته قبل تحقیقی از سوی سازمان ملل منتشر شد که بر اساس آن با بررسی هفت هزار سند، هرساله در جهان 24 میلیارد تن فرسایش خاکی داریم و این در حالی است که در ایران به‌تنهایی سالانه دو میلیارد تن فرسایش خاکی اتفاق می‌افتد. ایران جمعیتی معادل یک‌صدم جهان را دارد و یک‌دوازدهم فرسایش خاکی کل جهان را دارد که آمار فوق‌العاده نگران‌کننده‌ای است.

دبیر شبکه تشکل‌های محیط‌زیست استان مازندران ادامه می‌دهد: بدون خاک ما آب نداریم. محیط‌زیست بدون خاک بی‌معنا است؛ بنابراین زمانی که درختان را قطع می‌کنیم تنها خود را از فضای سبزمحروم نمی‌کنیم، بلکه خاک سرزمین خود را نیز از دست می‌دهیم زیرا درختان نگه‌دارنده خاک هستند.

او می‌گوید: جنگل‌های هیرکانی بزرگ‌ترین منبع و ذخیره‌گاه تولید آب کشور هستند و در مقابل ما برای ساخت سد، جنگل‌های هیرکانی را قلع‌وقمع می‌کنیم. پرسش این است اگر ما نیاز به آب داریم چرا باید جنگل‌ها که سد طبیعی و ذخیره‌گاه طبیعی ما هستند را از بین ببریم؟ مولانا با توجه به این مثال‌ها نتیجه می‌گیرد اولویت مدیریت کشور محیط‌زیست و حل بحران‌های خاک، آب و آلودگی هوا نیست و عنوان می‌کند: سالانه بر اساس آمارهای رسمی پنج هزار نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، اما آیا راهکار مشخص و بلندمدتی برای رفع این مسئله وجود دارد؟ متأسفانه روند تخریب محیط‌زیست ادامه دارد هرچند که در سیاست‌های اعلام‌شده و گفته مسئولان اصلی چالش کشور محیط‌زیست و رفع بحران‌های مرتبط با آن است.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.