چهار شنبه، 04 بهمن 96 ساعت 05:03 ق.ظ / Wed, 2018 January 24
به افق ساری
اذان صبح: 05:37
طلوع خورشید: 07:05
اذان ظهر: 12:10
غروب خورشید: 17:15
اذان مغرب: 17:34

- دانشگاه - آثار نامطلوب تقلب در پایان‌نامه‌نویسی در جامعه علمی کشور

تبلیغات

آثار نامطلوب تقلب در پایان‌نامه‌نویسی در جامعه علمی کشور

تاریخ 17 مهر 1395 ساعت 18:00:48
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 026764
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن بیان راه های مقابله با تقلب در پایان نامه نویسی از آثار نامطلوب این کار در جامعه علمی کشور گفت.
آثار نامطلوب تقلب در پایان‌نامه‌نویسی در جامعه علمی کشور

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن بیان راه های مقابله با تقلب در پایان نامه نویسی از آثار نامطلوب این کار در جامعه علمی کشور گفت.

       دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم؛ درباره پایان نامه نویسی شرکت ها و استادان به جای دانشجویان گفت: برای مقابله با این امر دو مسیر را پیش گرفتیم.

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران و باشگاه خبرنگاران، وی اولین مسیر مقابله را پیشگیری دانست و بیان کرد: باید فضایی را ایجاد کنیم که رغبت به دکتری کمتر شود چرا که در دنیای پیشرفته و توسعه یافته، گرایش به سمت مقطع دکتری زیاد نیست و عمده دانشجویان بعد از مقطع کارشناسی یا نهایتا کارشناسی ارشد وارد جامعه می شوند.

       دکتر احمدی با بیان اینکه بیشتر دانشجویان به دلایل مسایل فرهنگی و اشتغال، تمایل به دریافت مدرک دکتری دارند، عنوان کرد: توسعه شرکت های دانش بنیان و دانشگاه های کارآفرین برای یادگرفتن کار و وارد جامعه شدن دانشجویان بعد فارغ التحصیلی از جمله اقداماتی است که در راستای برنامه های پیشگیرانه انجام می شود.

       به گفته وی، درواقع توسعه، آموزش، ارایه تسهیلات و سرمایه گذاری در شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار دارند.

       معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم درباره راه دوم مقابله اظهار داشت: در این بحث، آیین نامه مربوطه را تنظیم و به دانشگاه ها ابلاغ کردیم تا وظایف قانونی مشخص برایشان تعیین شده باشد. در واقع معاونان پژوهشی مسئول نظارت و پیگیری این مسئله هستند.

       وی با اشاره به راه مقابله با شرکت هایی که بیرون دانشگاه نسبت به پایان نامه نویسی غیرقانونی دانشجویان اقدام می کنند، بیان کرد: لایحه ای تنظیم شد و سال گذشته بعد از تصویب دولت به مجلس رفت و امیدواریم جزو اولویت های کاری مجلس جدید قرار گیرد.

       دکتر احمدی آثار تقلب در پایان نامه نویسی را در جامعه علمی نامطلوب دانست و اظهار داشت: با ادامه این روند کمیت به جای کیفیت، در مقالات رشد پیدا می کند که به تبعیت از  آن، رتبه کیفیت مقالات ما در دنیای علمی، ارزش و استناد به آنها پایین می آید لذا با این مسئله به شدت مخالف هستیم.

       معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم بیان کرد: در مسیر مقابله با ابزاری مثل همانندجو که طراحی و به دانشگاه ها معرفی شد، هر دانشگاه باید قبل از تعریف، پایان نامه را برای جلوگیری از اینکه مشابهش نباشد، جستجو کنند که مشابهش نباشد.

       وی با اشاره به تعدد دانشجویان دکتری یک استاد یادآور شد: وقتی یک استاد چندین دانشجوی دکتری  و کارشناسی ارشد داشته باشد مسلما نمی تواند خدمات با کیفیتی را به تمام آنها بصورت یکجا ارایه دهد لذا اگر قرار به هدفمندسازی دوره های دکتری است باید تعداد آنها کاهش پیدا کند که امیدواریم این مسئله حل شود.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.