پنج شنبه، 06 اردیبهشت 97 ساعت 10:05 ق.ظ / Thu, 2018 April 26
به افق ساری
اذان صبح: 03:38
طلوع خورشید: 05:10
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:41
اذان مغرب: 19:01

- دانشگاه - باید انجمن های علمی را به سمت تاسیس شرکت های دانش بنیان هدایت کرده و از ظرفیت ها و توانمندی این جوانان استفاده کنیم

تبلیغات

باید انجمن های علمی را به سمت تاسیس شرکت های دانش بنیان هدایت کرده و از ظرفیت ها و توانمندی این جوانان استفاده کنیم

تاریخ 12 آبان 1396 ساعت 09:54:21
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 031821
         به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، نشست هم اندیشی انجمن های علمی - دانشجویی با حضور رییس دانشگاه و به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی در محل سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه برگزار گردید.
باید انجمن های علمی را به سمت تاسیس شرکت های دانش بنیان هدایت کرده و از ظرفیت ها و توانمندی این جوانان استفاده کنیم

         به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، نشست هم اندیشی انجمن های علمی - دانشجویی با حضور رییس دانشگاه و به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی در محل سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه برگزار گردید.

      براساس این گزارش، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در این نشست با اشاره به وجود برخی مشکلات و بی انگیزه شدن برخی افراد به خاطر این مشکلات گفت: این مشکلات ممکن است تبدیل به سدی برای روحیه دانشجویان گردد و من دوست ندارم تا زمانی که در این دانشگاه حضور دارم، کسی ازمسایل علمی و پیگیری علمی بی انگیزه  شود. یعنی اگر یک نفر در روند کار علمی در زمانی که من حضور دارم بی انگیزه شود، من در خود احساس گناه می کنم.

       دکتر میرنیا با اشاره به اینکه اولین و مهم‌ترین کار ما در دانشگاه، کار علمی است، افزود: هر کار دیگری فرع است، اصل کار علمی است. در دانشگاه استاد، کارمند و دانشجو باید علمی فکر کنند، علمی حرف بزنند و علمی رفتار کنند، این به این معنا نیست که آنها بی اهمیت باشند، بلکه اولویت با کار علمی است.

        رییس دانشگاه مازندران ادامه داد: مسایل فرهنگی، تفریحی، سیاسی و ... حتما با اهمیت هستند، چرا که شخصیت ما با همه این مسایل، شخصیت معناداری خواهد بود، بنابراین نوک پیکان کار ما، علمی است. اولین وظیفه بنده به عنوان رییس دانشگاه، هدایت مسایل علمی است، به عبارتی اگر دانشگاه را به یک کارخانه تولیدی تعبیر کنیم، ابتدا ماده خام به دانشگاه تحویل می‌دهد و بعد از چهار سال، باید یک محصول خوب از این کارخانه تحویل بگیرد. تنها کالایی که در کشور ما با استاندارد مطابقت و کارایی کامل دارد، محصول آموزش عالی است. به همین دلیل کشورهای خارجی به راحتی این دانشجویان را می‌برند.

       دکتر میرنیا در ادامه سخنان خود با بیان این نکته که ما یک مثلث با سه رأس هستیم(کارمند، استاد و دانشجو) ادامه داد: ما تمام تلاش‌مان باید این باشد که دانشجوی ما کار علمی انجام دهد، پس باید مقدماتش را فراهم کنیم، من فکر می‌کنم مقدمات را داریم فراهم می‌کنیم اما کامل نشده، هیچ‌وقت هم کامل نمی شود و همیشه ناقص است اما تلاش‌مان را می‌کنیم. اینکه معاون فرهنگی در انجمن علمی دخیل است، همین که معاون فرهنگی بودجه خاص برای این بخش در نظر گرفته است، یعنی زیرساخت دارد ایجاد می‌شود. البته انجمن علمی در کنار رفاه است یعنی یک دانشجو اگر رفاه علمی داشته باشد می تواند به کار علمی بپردازد،

       رییس شورای فرهنگی دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: همان‌طور که اشاره کردم، یکی از  سه راس مثلث دانشجو است، اگر بنده مدیر یا استاد یا کارمند، کار را به نوعی گره زدم که دانشجو را در اینجا خفه کنم، دانشجو نباید اینجا احساس خفگی کند، بلکه در انجمن علمی است که از این خفگی بیرون می‌آید.

         دکتر سید خلاق میرنیا با اشاره به اینکه ما باید از امکانات مادی کشور برای خدمت به کشور استفاده کنیم، ادامه داد: اگر کسی خواست کمک کند، چرا از کمکش استفاده نکنیم. من و شما فرصت اندک داریم و باید به هم انگیزه بدهیم. اگر بنده که مدیر دستگاه هستم، با این انگیزه دارم کار می‌کنم، بدهی ایجاد می‌کنم تا دانشگاه حرکت کند، شما باید انگیزه پیدا کنید که کار علمی کنید. معاون فرهنگی و همکاران ایشان باید این انگیزه رو در شما دمیده و به دانشگاه تزریق کنند تا انجمن علمی در دانشگاه خوب کار کند و فکرشان را به کار بیاندازند.

        رییس بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی استان در ادامه به تاسیس شرکت فرهنگ و رفاه پایدار در دانشگاه اشاره و بیان داشت: ما در راستای فعالیت علمی استادان، کسب درآمد برای دانشگاه و فعالیت علمی و اجرایی و اقتصادی انجمن علمی، اقدام به تأسیس یک شرکت تحت عنوان شرکت فرهنگ و رفاه پایدار در دانشگاه نمودیم. سهام داران این شرکت اساتید و کارکنان دانشگاه مازندران هستند که ثبت شده و آنقدر اهمیت دارد که استعفای مدیر مالی دانشگاه دکتر برزگر را قبول کردم تا به عنوان مدیرعامل این شرکت به همراه ٥ هیات مدیره دیگر فعالیت کنند تا از هر فکر خلاق اقتصادی دانشجو، استاد و کارمند استفاده کند و آن را تبدیل به پول و ارزش افزوده کند. دانشجوی من در دانشگاه از طریق انجمن علمی می بایست کارآفرین شود. اگر مهندس مکانیک، لیسانس اقتصاد، لیسانس حسابداری، لیسانس جامعه شناسی شد، باید بتواند برای خود کار ایجاد کند.

       دکتر میرنیا افزود: دانشگاه امروز، دانشگاه نسل ١و٢ نیست، دانشگاه نسل ٣ دانشگاه کارآفرین است. دانشجو از درون دانشگاه باید انگیزه کار پیدا کند. انجمن علمی فقط برای چاپ چند نشریه علمی نیست، بلکه برای ایجاد کارگاه های علمی و ایجاد تشکل‌های کارآفرینی است. آغازی برای تبلیغ مرکز رشد است. من برای اولین بار ریسک کردم و قراردادی را با بنیاد نخبگان استان برای ساخت یک دستگاه زباله سوز شصت کیلویی که تنها در کشور سوئد موجود بود، منعقد کردم. این کار را با هدف اعتماد به جوانان انجام دادم، چون فکر و ایده داشتند. دستگاهی که زباله را سوزانده و گازی را تولید می‌کند که این گاز در بوراس سوئد جهت حرکت اتوبوس  به کار می رود. این کار انجام و گاز تولید شد.

        رییس دانشگاه مازندران با اعلام این خبر که قصد داریم با مشارکت دانشگاه بوراس سوئد، همکاری های خوب دوجانبه ای را آغاز کنیم، گفت: بنده ضمن تشکر از فعالیت های بی وقفه جناب آقای واعظی، دبیر شورای دبیران انجمن های علمی - دانشجویی دانشگاه، از همه دوستان دانشجو تقاضا دارم تا فعالیت خود را در قالب انجمن علمی زیاد کنند و این انجمن را جدی بگیرند.

        دکتر میرنیا در ادامه با اشاره به برخی از دانشگاه های معتبر دنیا مانند دانشگاه استنفورد و ... بر لزوم تعامل صنعت با دانشگاه تاکید کرد و افزود: درآمد دانشگاه استنفورد به اندازه کل درآمد ملی ایران از بابت ٥٠٠ شرکت وابسته به دانشگاه تامین می شود. ما باید انجمن های علمی را به سمت تاسیس شرکت های دانش بنیان، هدایت و از ظرفیت ها و توانمندی این جوانان استفاده کنیم.

        رییس دانشگاه مازندران در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد موزه دانشگاه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: طی برنامه‌ریزی بلندمدت که برای دانشگاه در نظر دارم، قصد داریم تا سال 1400 سازمان مرکزی دانشگاه را به پردیس دانشگاه منتقل و این مکان را به موزه دانشگاه تبدیل نماییم. دکتر ناصر کردانی به عنوان مسئول موزه دانشگاه انتخاب و مسوول پیگیری این امر شده و به زودی یک بخش از موزه افتتاح خواهد شد. این موزه شامل چند بخش است که موزه تکنولوژی، موزه ورزش، موزه مردم شناسی، موزه باستان شناسی، موزه رستوران، باغ گیاه شناسی از مهم‌ترین آنها می باشد.

       دکتر سیدخلاق میرنیا با اشاره به اینکه شما انجمن‌های علمی باید موتور محرک دانشگاه باشید. گفت: لوکوموتیو دانشگاه ما شما باید باشید. من استاد باید به دنبال شما حرکت کنم نه شما به دنبال من، چون شما جوانید و قرار است شما مملکت را حرکت بدهید. هیچ‌وقت به خاطر کوتاهی ما بی انگیزه نشوید. به همراه اساتید خوب خودتان در دانشگاه که انگیزه کار با انجمن علمی دارند اساتید خوب دیگر از بیرون بیاورید و با هماهنگی دبیر انجمن و معاونت فرهنگی، کارگاه‌های علمی و نشست‌های مفید برگزار نمایید. به عنوان مثال ما در سال گذشته اساتیدی را از آلمان برای رشته شهرسازی آوردیم و کارگاهی را با حضور اعضای نظام مهندسی برگزار کردیم که تاثیر عمیقی گذاشت و به خاطر حضور همان استاد آلمانی، دیروز قراردادی را برای آموزش سی هزار عضو نظام مهندسی مازندران با سازمان نظام مهندسی بستیم. پس اگر در ذهن شما، برنامه اقتصادی یا برنامه علمی وجود دارد، هیچ ابا نکنید. ممکن است اشتباه باشد اما آن را بیان کنید تا بتوانید به خودتان اعتماد کنید.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.