سه شنبه، 01 اسفند 96 ساعت 10:56 ق.ظ / Tue, 2018 February 20
به افق ساری
اذان صبح: 05:16
طلوع خورشید: 06:40
اذان ظهر: 12:11
غروب خورشید: 17:43
اذان مغرب: 18:02

- دانشگاه - سخنرانی رییس دانشگاه مازندران در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

تبلیغات

سخنرانی رییس دانشگاه مازندران در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

تاریخ 25 دی 1396 ساعت 06:40:48
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 032681
  به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، مراسم افتتاحیه همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز با حضور پژوهشگران و اندیشمندانی از 9 کشور آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و گرجستان به همراه جمهوری اسلامی ایران از صبح روز یکشنبه( 24 / 10 / 96 ) به میزبانی دانشگاه مازندران در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری برگزار شد.
سخنرانی رییس دانشگاه مازندران در همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، مراسم افتتاحیه همایش بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز با حضور پژوهشگران و اندیشمندانی از 9 کشور آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان و گرجستان به همراه جمهوری اسلامی ایران از صبح روز یکشنبه( 24 / 10 / 96 ) به میزبانی دانشگاه مازندران در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری برگزار شد.

       در این همایش دو روزه که با حضور معاون سیاسی – امنیتی استاندار مازندران، مسئولانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از پژوهشگران و دانشگاهیان برگزار شد، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران، دکتر یونسی معاون سیاسی – امنیتی استاندار و دکتر هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ایراد سخن پرداختند.

       در ذیل متن سخنرانی ایشان را ملاحظه می کنید:

بسم الله الرحمن الرحیم

       فرهیختگان و پژوهشگرانی که از کشورهای آسیای مرکزی ترکیه، قفقاز و سراسر ایران به همایش بین‌المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی، قفقاز تشریف آورده‌اید. ورود شما را به ایران، مازندران، بابلسر و دانشگاه مازندران خوش‌آمد می‌گویم.

       امیدوارم گفت و گوهای پیش‌رو فرصت های درک و تفاهم متقابل را در توسعه روابط فرهنگی منطقه ایجاد کند و مقدمه ای برای توسعه ی عمیق تر  روابط فرهنگی باشد.

       منطقه ای که در آن هستیم با جمعیت قابل توجه و موقعیت کم نظیر جغرافیایی، مستعد توسعه است چرا که اشتراکات فرهنگی قابل توجهی در این منطقه وجود دارد. این در حالی است که ظرفیت های زیادی برای توسعه فرهنگی منطقه نیز وجود دارد. به عنوان مثال توسعه ی گردشگری فرهنگی، علمی و تاریخی و همچنین توسعه روابط اقتصادی می تواند به گسترش فرهنگ کمک کند. البته این جریان دو طرفه است و مسیری است زاینده که مدام با ارتباط متقابل مولفه های مختلف اجتماعی بر ابعاد مختلف توسعه اثر می گذارد.

       میراث فرهنگی گران سنگ کشورهای منطقه می تواند زمینه ی خوبی برای توسعه ی فرهنگی ایجاد کند چرا که ارتباطات میان ملل و کشورهای منطقه را بهبود می بخشد و راه را برای مفاهمه بیشتر هموار می کند. نگاه و زبان فرهنگی  مشترک مردم به دوستی و صلح میان آن ها می انجامد و چه بسا افراطی گری را مزمت و دفع می کند.

       دانشگاه مازندران با درک توسعه ی فرهنگی در دیپلماسی فرهنگی منطقه شرکت کرده است ما بر این باور هستیم که وظیفه ی انسانی در قبال جامعه داریم و با این نگاه، گفت و گوهای فرهنگی را در قالب همایش بین المللی شامل 10 کشور منطقه آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه طراحی و اجرا می کنیم. امیدوارم این گفت و گوها ادامه یابد چرا که علاوه بر توسعه ی شاخص انسانی زمینه ی لازم را برای کاهش مسافت فرهنگی میان کشورها را فراهم خواهد ساخت.

       بی شک شناسایی مولفه های مشترک فرهنگی، توسعه ارتباطات دانشگاهی و تبادل دانشجو و استاد نگارش کتب مشترک، برگزاری همایش و ساخت فیلم مشترک، توسعه ی گردشگری و نظایر این می تواند به توسعه ی فرهنگی کمک کند همچنین بازشناسی رسوم و آداب و سنن فراموش شده و تاکید به مشاهیر مشترک فراوان همچون رودکی، فارابی، ابوسعید ابوالخیر و خوارزمی، که کشورهای منطقه به داشتن آن مفتخرند، می‌تواند به گسترش روابط فرهنگی کشورهای منطقه بیانجامد وجود اشتراکات زبانی نیز مهم است به گونه ای که گردشگران از کشورهای مختلف منطقه بدون اینکه مهارت زبانی قابل توجهی داشته باشند می توانند به سیر و سیاحت بپردازند. البته به این موضوع نیز توجه شود که شناسایی ویژگی های مشترک فرهنگی کافی نیست و برای تاثیرگذاری آنها مانایی و رسوب گذاری آنها حائز اهمیت است. برای مانا کردن این ویژگی ها باید راهکارهایی را در نظر گرفت که بخشی از آنها اشاره شد همچون تاسیس دوره های مشترک دانشگاهی، اعطای فرصت های مطالعاتی و بورسیه های تحصیلی، ترجمه و چاپ کتب و نشریات علمی مشترک. بی شک همکاری مشترک علما می تواند به سرریزهای فرهنگی ملل کمک شایانی کند و بر این اساس، لازم است گفت و گوها به مرحله ی عملیاتی و سیاست‌گذاری نیز برسد و به ویژه دانشگاه ها نقش بسیار مهمی در شرایط فعلی ایفا می کنند، همچنین از چالش ها که منافع منطقه ای را به خطر می اندازد، باید کاسته شود و این ممکن نیست مگر با شناسایی و حل و فصل موضوعات مورد اختلاف، که باز هم علما با بهره گیری از منطق و فلسفه علم، نقش سازنده ای در این ارتباط دارند.

       جالب این که بر خلاف روابط سیاسی که معمولاً اصل بر بی اعتمادی است در روابط فرهنگی اصل بر اعتماد متقابل است و این ظرفیت سرمایه اجتماعی فراوانی را برای توسعه روابط میان کشور های منطقه فراهم می کند.

       چرا که سرمایه اجتماعی اولین متغیر در تعمیق و گسترش روابط فرهنگی است. بدیهی است ارتباطات علمی می تواند به ارتقای این سرمایه اجتماعی کمک کند. سخن آخر اینکه در طی سال های اخیر سهم قابل توجهی به روابط فرهنگی کشور های منطقه اختصاص داده نشده است و این در حالی است که توسعه و ارتقای روابط فرهنگی، بستر موثری برای بهبود روابط کشورها به شمار می رود. شاید فرصت های طلایی از دست رفته باشند ولی هنوز هم فرصت های زیادی هستند که باید در توسعه منافع جمعی از آن ها بهره برد.

       در انتها امیدوارم نتایج این اجلاس، تفاهم و همدلی میان کشورهای منطقه را ارتقا دهد و استمرار این اجلاس بتواند ضمن توسعه فرهنگی، به توسعه روابط ملل منطقه کمک می کند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.