یک شنبه، 27 اسفند 96 ساعت 01:13 ب.ظ / Sun, 2018 March 18
به افق ساری
اذان صبح: 04:40
طلوع خورشید: 06:05
اذان ظهر: 12:06
غروب خورشید: 18:07
اذان مغرب: 18:26

- دانشگاه - اقتصاد مقاومتی، تفکری است که ریشه در اعتقادات مذهبی و ملی ما دارد

تبلیغات

اقتصاد مقاومتی، تفکری است که ریشه در اعتقادات مذهبی و ملی ما دارد

تاریخ 07 اسفند 1396 ساعت 07:03:49
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 033166
       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، آیین افتتاح مرکز بهداشتی - درمانی و مرکز اورژانس ۱۱۵ دانشگاه مازندران با حضور مهندس اسلامی استاندار مازندران، سردار نانوا کناری نماینده مردم شریف شهرستان های بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی، سید علی اسد فرماندار بابلسر، جمعی از مسوولان، مدیران، اعضای هیات علمی و دبیران انجمن های علمی - دانشجویی دانشگاه مازندران و جمعی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار گردید. 
اقتصاد مقاومتی، تفکری است که ریشه در اعتقادات مذهبی و ملی ما دارد

 

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، آیین افتتاح مرکز بهداشتی - درمانی و مرکز اورژانس ۱۱۵ دانشگاه مازندران با حضور مهندس اسلامی استاندار مازندران، سردار نانوا کناری نماینده مردم شریف شهرستان های بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی، سید علی اسد فرماندار بابلسر، جمعی از مسوولان، مدیران، اعضای هیات علمی و دبیران انجمن های علمی - دانشجویی دانشگاه مازندران و جمعی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار گردید. 

       براساس این گزارش، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در این آیین با اشاره به این که از نظر ما اقتصاد مقاومتی، تفکری است که ریشه در اعتقادات مذهبی و ملی ما دارد. گفت: محتاج نبودن به دیگران و تلاش برای رونق بخشیدن به تولید ملی، به کارگیری همه توان موجود انسانی و مالی در درون هر سیستم اجرایی و فراهم کردن زمینه های رشد همگان برای استمرار مدیریت پایدار در درون سیستم از مهمات آن است.

       دکتر میرنیا افزود: از آغاز ورود ۲۷ ماهه خود یک نکته ی کلیدی نظر مرا به خود جلب کرد و آن پایدار نبودن مدیریت کلان دانشگاه در طی ۱۰ سال گذشته بوده است. در طی این مدت، ۲ دوره ۲ساله دانشگاه با حالت سرپرستی اداره گردید و مابقی نیز هر کدام حداکثر ۳ سال که این حالت ناپایدار می توانست عدم توسعه یافتگی دانشگاه را رقم بزند. در طی ۱۰ سال گذشته ۴ رییس دانشگاه عوض شدند که من پنجمین نفر آن هستم و این پدیده می تواند دلیل اصلی عقب ماندگی برنامه تامین نیازمندی های اولیه و اصلی دانشگاه باشد. 

      رییس دانشگاه مازندران در ادامه با اعلام این مطلب که برخی فکر کردند که با هر تغییری در دولت، تغییر در دانشگاه نیز باید رقم بخورد بدون توجه به این که آثار زیان بار آن چه خواهد بود، اظهار داشت: با این پیش فرض و اعتماد و اعتقاد قرار گذاشتیم که با شناخت اولیه از نیازمندی های دانشگاه، برای پیشرو بودن در کشور و منطقه بدون توجه و ترس از واقعیت های کشور و احتمال هرگونه مزاحمت های مالی و اداری به تامین آنها اقدام نماییم. اولین گام را بر اصلاح امور مالی و توجه به مدیریت منابع مالی گذاشته، طلب ها و بدهی های دانشگاه سامان دهی شد. گام دوم هم زمان، به کارگیری مشاوران سابقه دار در دانشگاه جهت طراحی های مورد نیاز بود. 

       دکتر میرنیا ادامه داد: سومین گام، تنفیذ اختیار به معاونت ها و دانشکده ها در حوزه کاری به نحوی که هر یک بتوانند میدان عمل واقعی در حد رییس دانشگاه داشته باشند. هر چند به دلیل سابقه ذهنی، این کار با کندی پیش رفت اما اکنون از سرعت مطمئن تری برخوردار است. برای چهارمین گام همزمان، اصل را بر حفظ حرمت مراجعه کنندگان که دانشجویان، اساتید، کارکنان و افراد خارج از دانشگاه هستند گذاشتیم. از هیچ عملی که موجب بی حرمتی و تضییع حقی از کسی شود به راحتی عبور نکردم تا آرامش و حفظ تعادل رفتاری در دانشگاه برقرار شود. سر و سامان دادن به نحوه تشکیل کلاس ها و تلاش بر تنظیم نحوه پاسخگویی اساتید و کارکنان به دانشجویان از طریق نشست های مستمر و دانشکده به دانشکده با کارکنان دانشکده ها از ابزار مفید آن بوده است. اقداماتی از قبیل نشست با اعضای هیات علمی در پایان هر ترم به تفکیک دانشکده ها، چند مورد نشست با کارکنان و پرسش و پاسخ با دانشجویان در هر ترم توانست مفاهمه مشترکی را در دانشگاه رقم بزند. 

       رییس دانشگاه جامع استان، پرهیز از دسته بازی های مرسوم سیاسی و برخورد جدی با کسانی که می خواستند اختلافات سیاسی را به داخل دانشگاه بکشانند را گام موثری دانست که دانشگاه بتواند مشکلات خود را بی دغدغه حل و فصل کند و یادآور شد: این در حالی است که به همه گروه ها برای بیان نظرات خود در چارچوب قانون فرصت داده شده است. اکنون انجمن های علمی دانشجویی در حال رشد زیبایی هستند که اولین نتیجه آن، کسب جایگاه ممتاز در جشنواره حرکت دانشجویی در کرمانشاه در سطح کشور است. برای اولین بار انجمن دانش آموختگان دانشگاه را ثبت کرده ایم و اکنون در مرحله ثبت نام برای عضو گیری هستیم تا بتوانیم فارغ التحصیلان خود را در جامعه رصد کنیم. 

       رییس دانشگاه منتخب استان سپس به اقدامات انجام شده در راستای ایفای نقش بین المللی دانشگاه اشاره کرد و افزود: اقدامات جدی برای جذب دانشجوی خارجی هدف صورت گرفت. به نحوی که در ابتدای ورود ۱۵ نفر و اکنون ۸۰ نفر دانشجوی خارجی از کشور های عراق، سوریه، یمن و تاجیکستان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند‌ که برای رفاه آنان مجوز مرکز آموزش زبان فارسی برای غیر فارسی زبانان اخذ گردید. هم اکنون دفتر فرهنگی ایران در دانشگاه آتیرا قزاقستان با حضور عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در بخش زبان فارسی فعال است. ضمن آنکه برای تقویت آن ظرف دو سال گذشته ۵/۵ میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی خریداری گردید.

دکتر میرنیا در بخش بعدی سخنان خود به موضوع اتاق فکر استان نیز اشاره کرد و بیان داشت: اینکه امروز استاندار مازندران به دانشگاهیان اعتماد کردند و مسوولیت اتاق فکر را به دانشگاه واگذار کردند، فرصت مغتنمی است تا با این روحیه به اعتماد، کارها را به خوبی ادامه دهیم. امیدوارم که با به نتیجه رسیدن تلاش دانشگاه و بنیاد نخبگان و بخش خصوصی برای حل معضل پسماند، بخشی از وظیفه ی خود را دربرابر استان انجام داده باشیم.

       رییس دانشگاه مازندران همچنین به بیان دلیل اقدام برای ساخت مرکز اورژانس 115 و مرکز بهداشتی – درمانی جامع سلامت دانشگاه پرداخته و خاطرنشان ساخت: اکنون در دانشگاه مازندران بالغ بر ۱۳۰۰۰ دانشجو، ۳۶۶ هیات علمی و ۵۳۰ کارمند حضور دارند. ۳۰۰۰ دانشجوی ما در محیط خوابگاهی به صورت شبانه روز در خدمت ما هستند و همچنین ۱۰۰۰ دانشجو که از خوابگاه های خودگردان ما در اطراف دانشگاه استفاده می کنند. هیچ یک از این افرادی که ذکر شد از جهت بهداشتی دارای امنیت نبودند. یعنی اگر یک دانشجو، یک استاد یا یک کارمند در طول شب یا روز مشکلی برایش پیش می آمد، باید با از دست دادن زمان و با یک آمبولانس ساده به داخل شهر منتقل و کارهای اولیه نیمه تمام بر روی او انجام می شد. به همین خاطر ما پروژه های در دست نیاز دانشگاه را اولویت بندی کردیم. تمامی این پروژه ها از زمان ورود بنده تعریف شدند که برخی به نتیجه رسیدند و برخی دیگر هم به نتیجه خواهند رسید. مرکز درمانی اورژانس 115 و مرکز جامع سلامت شهری شماره 3 دانشگاه مازندران به عنوان یکی از پایگاه های شهری بابلسر، دو نمونه از این پروژه هاست که برای ما اولویت دارد. 

      دکتر میرنیا افزود: در این پروژه ها، براساس توافقنامه ای که با دانشگاه علوم پزشکی مازندران امضا کرده بودیم. زمین و کل هزینه ساخت را دانشگاه مازندران تامین نمود که بخشی از محل همیاری دانشگاهیان دانشگاه مازندران با کسر بخشی از حقوق ایشان انجام شد و بقیه از محل درآمد اختصاصی و همکاری پیمانکار که با وجود طلب از دانشگاه، ما را تحت فشار قرار نمی دهد. 

       لازم به یادآوری است که این پروژه ها(درمانگاه در فضای ۴۴۰ متر مربع) و(مرکز اورژانس حدود ۲۵۰ متر مربع) با هزینه 5 /1 میلیارد تومان به اتمام رسید و امروز کلید این مجموعه را به دانشگاه علوم پزشکی مازندران تحویل نموده تا امکانات سخت افزاری جهت خدمات دهی را مستقر و فعالیت خود را آغاز نمایند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.