آدینه، 03 فروردین 97 ساعت 04:00 ق.ظ / Fri, 2018 March 23
به افق ساری
اذان صبح: 04:32
طلوع خورشید: 05:57
اذان ظهر: 12:04
غروب خورشید: 18:12
اذان مغرب: 18:30

- دانشگاه - ایجاد راه آهن قطارهای برقی، جایگزینی مناسب برای طرح هایی مانند انتقال آب دریای خزر

تبلیغات

ایجاد راه آهن قطارهای برقی، جایگزینی مناسب برای طرح هایی مانند انتقال آب دریای خزر

تاریخ 08 اسفند 1396 ساعت 11:31:59
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 033180
        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، نشست تخصصی با موضوع بررسی علمی ابعاد انتقال آب دریای خزر با حضور محققان و صاحب نظران این عرصه در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران برگزار شد.
ایجاد راه آهن قطارهای برقی، جایگزینی مناسب برای طرح هایی مانند انتقال آب دریای خزر

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، نشست تخصصی با موضوع بررسی علمی ابعاد انتقال آب دریای خزر با حضور محققان و صاحب نظران این عرصه در سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران برگزار شد.

       براساس این گزارش، دکتر سید خلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در این نشست با ابراز خوشحالی از ورود دانشگاه به عرصه جامعه گفت: اکنون دانشگاه مثل یک بدن حساس به مسایل اجتماعی حساسیت نشان می دهد. گاهی اوقات واقعا احساس می شود که دانشگاه نسبت به مسایل اجتماعی هیچ‌ واکنشی نشان نمی دهد. ذات دانشگاه دخالت در امور جامعه است. چه دخالت سیاسی و چه دخالت اجتماعی. یعنی آنکه بتواند مسایل و مشکلات را کنکاش کند، بررسی کند، نتیجه بگیرد و در نهایت راه حل خودش را ارایه کند.

       دکتر میرنیا ادامه داد: به عنوان کسی که در رشته خاک شناسی تحصیل کرده و در دانشگاه تربیت مدرس دروس محیط زیست را تدریس می کند و همچنین ۲ سال معاونت های مختلف در سازمان محیط زیست را تجربه کرده است و قائم مقام سازمان بوده است، نه به عنوان رییس دانشگاه بلکه به عنوان کسی که در این بخش اطلاعاتی دارد عرض می کنم. سوال اساسی این است که اصلا چرا این طرح مطرح شد؟ این طرح جدید نیست و از زمان تزار مطرح است. از آن زمان تاکنون، بارها و بارها این بحث مطرح شد. هر وقت این موضوع مطرح می شد من ناخوداگاه عکس العمل نشان می دادم. حداقل در این شرایط کشور. ما چه مشکلی را احساس کردیم که قصد داریم با این عمل آن مشکل را حل  کنیم؟ این که ما در فلات مرکزی ایران دچار کمبود آب هستیم واقعیت است. نمی خواهم مانند بعضی از دولت مردان بگویم که ایران ورشکست آبی است. بلکه در بحران آبی هستیم نه ورشکستگی.

       رییس دانشگاه مازندران در ادامه با بیان این مطلب که برای جبران کمبود آب راه های مختلفی وجود دارد، اظهار داشت: آیا ما همه راه ها را رفتیم؟ حداقل کاری که ما باید انجام دهیم این است که الگوی کشت ایران را تعریف کنیم. در کجا چه بکاریم. ما در ۱۷ استان کشور برنج کاری داریم. مصرف آب برنج زیاد است پس چرا الگوی کشت را تعریف نکردیم که کشت برنج در این نقاط ممنوع باشد. مازندران به تنهایی برای تامین برنج کشور کافی است. البته با توجه به واردات بی رویه و بعضا بی دلیل برخی از کالاها مانند برنج و مرکبات و ... که به این معنی است که ما هیچ اولویتی را در کشور تشخیص ندادیم. 

       دکتر میرنیا همچنین بر لزوم پاسخگویی مسوولان قبلی و فعلی کشور در خصوص عملکرد خود در حوزه آب و موارد مرتبط مانند کشاورزی تاکید و خاطرنشان کرد: اگر مشکل اقتصادی داریم اول صرفه جویی ها را انجام دهیم، محاسبه کنیم، جاهایی که هزینه اضافی و بیهوده می شود را اصلاح کنیم. اگر به جواب نرسیدیدم، به دنبال راه حل های دیگر بگردیم.

       رییس دانشگاه جامع استان ادامه داد: اگر از برخی از مسوولان این حوزه بپرسید که راندمان آب به لحاظ آابیاری در کشور چند درصد است، می گویند ۳۰ درصد که این آمار دروغ است. هیچ کس آمار ندارد. اگر ما اتلاف آب داریم آیا پیگیری کرده ایم که جلوی اتلاف را بگیریم؟ پس ما تا اینجا هیچ اقدامی برای جلوگیری از تلفات آب نکردیم. آیا بررسی کرده ایم که ببینیم با این شیوه مدیریتی که ما بعد از انقلاب داشتیم و شاید آثارش از قبل انقلاب شروع شده و بعد انقلاب تشدید شد، چند تالاب داخلی کشور را نابود کردیم؟ ما یک کنوانسیون رامسر داریم که مسوول حفظ تالاب های کشور است. چند تالاب تا به امروز زنده مانده است؟ آنقدر تالاب مرده و از بین رفته داریم که اصلا نمی شود شمرد. مانند ارومیه، جازموریان، شادگان، تشتک و حوض سلطان. یک تالاب زنده در کشور نمانده است و این خجالت آور است. اطراف دریاچه ارومیه با بیش از ۳۰ سد بزرگ و کوچک محصور شده و حق آبه ی آن از بین رفته است و به موجودات محیط زیستی این مسیر صدمه وارد شده است.

       دکتر میرنیا اشاره ای هم به وضعیت پایتخت ایران کرده و افزود: شما در آمار روزانه می بینید که تهران بعد از مکزیکوسیتى تنها شهرى است که بیشترین نشست زمین را دارد. مکزیکوسیتى سالى ٣٦ سانتى متر پایین مى رود و تهران سالى ٣٣سانتى متر! یعنى ژئومورفولوژى ما در کشور در حال تغییر است.احتیاج به هیچ بمب اتمى نیست. ما خود بمب اتم را در زیر زمین کار گذاشتیم. احتیاج به هیچ زلزله اى نیست خودمان زلزله را ایجاد کردیم. آنهایی که در گذشته مسوولیت داشتند، آیا تا به امروز پاسخ دادند که به چه دلیل ٥٠٠ هزار چاه غیر مجاز در کشور وجود دارد.با چه مجوزى؟!

       دکتر میرنیا از تجربه استفاده بهینه از سیلاب در مبدل ساختن بیابان به جنگل نیز اشاره کرده و گفت: بنده در سال ١٣٦٤ در مخزن پخش سیلاب در فسا کار کردم. بعد از ٥ سال کار پخش سیلاب یا تغذیه آب خانه ها، سطح آب زیرزمینی از    ٥٠متر به ٢٠متر بالا آمد. با پخش سیلاب، ماسه زارهایی که قبلا بیابان بود، تبدیل به جنگل شده و اکنون به جنگل گربایگان معروف است که در آن اکالیپتوس رشد می کند و در سایت سازمان ملل به نام ما و استادمان ثبت شده است. چطور؟ با یک کار پخش سیلاب که سالی ٤ بار بیشتر نمی آمد. فرصت دادند تا آب در دل زمین نفوذ کند و سطح آب زیرزمینی بالا بیاید. این کار کم هزینه است پس چرا در کل کشور انجام نمی شود؟!

       رییس دانشگاه مازندران در ادامه به قدمت جنگل ها و جاده های جنگلی استان اشاره کرده و اظهار داشت: اکنون دیگر در بسیاری از این جاده ها، جنگل وجود ندارد. این جاده ها، جاده های باستانی ماست. در دهه اول قرن چهاردهم، یعنی سال ۱۳۰۵ تا ۱۳۱۵، یک شرکت آلمانی خط آهن سراسری را وصل و از البرز عبور کرد. آن ها از البرز عبور کردند تا مسیر رفت و آمد بین مازندران و مرکز ایران را تسهیل کنند. اما انتقال آب دریای خزر از مازندران به سمنان، دریایی از نمک ایجاد می کند. با انتقال آب از خزر به سمنان، این آب شورتر می شود. با این حجم از نمک می خواهید چه کار کنید؟ اگر فکر و سرمایه ای دارید، باید این سرمایه را طوری خرج کنید که انتهایش معلوم باشد. د

      دکتر میرنیا به عواقب این انتقال در اکوسیستم و در بیولوژی دریای خزر نیز اشاره کرده و یادآور شد: هم اکنون نیز کم انتقال ندادیم و با این همه آلودگی، ذخیره ماهیان دریای خزر صفر شده است. امسال چند تن خاویار صادر کردیم؟ چه تعداد ماهی صید کردیم؟ هیچ. پس دریای خزر به عنوان یک دریا، خودش در حال مرگ است چون دریا بوسیله یک اکوسیستم زنده است و ما اکوسیستم را کشتیم. برخی این استدلال را می آورند که هدف ما از این انتقال، سیراب کردن دریاچه جازموریان که ۳۵۰ هزار هکتار است یا احداث دریاچه و تلطیف محیط زیست است. این آب نیست که در مازندران باعث ایجاد جنگل شده است، بلکه وجود رشته کوه البرز است که مانع عبور ابر و ایجاد باران می گردد. اما در کویر، کوهی نداریم که وقتی آب بخار شد، به کوه برخورد کند و برگردد. در بیابان ابر حرکت می کند و می رود. پس با انتقال آب به کویر باران نمی آید، ابر نمی آید، خوش آب و هوایی نمی آید.

       استاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به تجربیات کشورهای مختلف در پیاده نمودن طرح های انتقال خطوط بین شهری گفت: طرح انتقال متروی تهران به مازندران یا ایجاد راه آهن جهت تردد قطارهای برقی با هدف سبک نمودن حجم بار ترافیک و آلودگی های زیست محیطی از پایتخت، می تواند جایگزینی مناسب برای طرح هایی مانند انتقال آب دریای خزر به سمنان باشد. زیرا طرح انتقال آب با هزینه ای مشابه طرح انتقال خطوط ریلی و دارای آینده ای نامعلوم است. اما از فواید انجام طرح  گسترش خطوط حمل و نقل ریلی برقی یا مترو، می توان به پایین آمدن حجم جمعیت کارگری در تهران به دلیل برگشت آسان به محل سکونت و همچنین افزایش حجم توریست ثابت در مازندران اشاره کرد.

       دکتر میرنیا در ادامه به اهمیت نقش سرمایه انسانی در کشورهای مختلف نیز اشاره کرد و افزود: متاسفانه در کشور ما سرمایه انسانی پایین ترین سهم را در سبد دارایی کل کشور دارا می باشد. با توجه به مسوولیتی که از طرف استاندار مازندران به عنوان مسوول تشکیل اتاق هم اندیشی توسعه و تعالی استان بر عهده این جانب گذاشته شده است، پیشنهاد می کنم که بودجه مورد نظر در خصوص طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان را در جهت موارد ذکر شده فوق(گسترش خطوط ریلی و مترو از تهران تا مازندران) مصرف و مابقی آن را در جهت توسعه خطوط حمل و نقل ریلی درون شهری استان تهران با هدف کاهش میزان ترافیک و آلودگی به کار ببریم.

      مسوول تشکیل اتاق هم اندیشی توسعه و تعالی استان به حجم بالای اختلاس ها در سطح کلان اشاره نمود و اظهار داشت: نتیجه می گیریم که بودجه به اندازه لازم در کشور وجود دارد، اما به دلیل ضعف مدیریت منابع، مدیریت سیاسی و ... اداره کشور در برخی مواقع دچار اشکال می گردد.

       رییس دانشگاه مازندران در پایان با تاکید مجدد بر لزوم هوشیاری و بالابردن سطح آگاهی همه آحاد جامعه به ویژه جامعه دانشگاهی گفت: بدون شک انتقال آب دریای خزر شاید مهم اما در اولویت ما نیست، بلکه اولویت ما نجات بیولوژیکی اکوسیستم دریای خزر، نجات مازندران از انباشت پسماندهای انسانی، نجات جنگل های پر ارزش هیرکانی از دست تجاوزات روزمره خائنان و دزدان، نجات محیط زیست آلوده تهران که با همین پول می شود انجام داد و در آخر نجات کشاورزی کشور است که در حال نابودی است.

       دکتر میرنیا اظهار امیدواری کرد که برخی از مسوولان به جای تکرار جملاتی همچون ورشکستگی آب ایران و غیره، با استفاده از ظرفیت های موجود ملت ایران به ویژه قشر جوان و تحصیل کرده بتوانند طرح های بزرگی را در راه نجات کشور و رفاه مردم و حفظ زیست کشور به انجام برسانند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.