شنبه، 26 اسفند 96 ساعت 08:01 ق.ظ / Sat, 2018 March 17
به افق ساری
اذان صبح: 04:42
طلوع خورشید: 06:06
اذان ظهر: 12:06
غروب خورشید: 18:07
اذان مغرب: 18:25

- دانشگاه - تاریخ جلدسازی اسلامی ایران در ماتناداران ارمنستان تشریح شد

تبلیغات
با حضور عضو هیأت علمی گروه پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری؛

تاریخ جلدسازی اسلامی ایران در ماتناداران ارمنستان تشریح شد

تاریخ 12 اسفند 1396 ساعت 06:43:52
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 033215
به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ تاریخ جلدسازی اسلامی ایران در ماتناداران ارمنستان تشریح شد.
 تاریخ جلدسازی اسلامی ایران در ماتناداران ارمنستان تشریح شد

به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری؛ تاریخ جلدسازی اسلامی ایران در ماتناداران ارمنستان تشریح شد.
به گفته دکتر مصطفی رستمی عضو هیات علمی گروه صنایع دستی و پژوهش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران، تاریخ جلدسازی اسلامی در جمع نسخه‌شناسان، کارشناسان و راهنمایان موزه و کتابخانه‌ی ماتناداران ارمنستان به صورت سخنرانی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.
وی در ادامه توضیحات خود درخصوص چگونگی ارائه این سخنرانی گفت: هنر کتاب‌آرایی، بی‌شک از آن هنگام که انسان توانسته مجموعه‌ای از اوراق مکتوب را به صورت کتاب در آورد، شکل اولیه‌ی خود را به نمایش گذاشته است. دلبستگی به آرایش کتاب در تمدن اسلامی، عامل اصلی تحولات در هنرهای کتاب‌آرایی و کتاب‌سازی – به ویژه کتاب‌های مقدس، شاهنامه و منابع علمی- و حفاظت از آن بوده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران افزود: هنر جلدسازی به عنوان یکی از شاخه‌های هنر کتاب‌آرایی و کتاب‌سازی در طول تاریخ تمدن اسلامی، پیوسته تحولات و تغییرات قابل توجهی را در جهت گسترش فرهنگ نشر علم و کیفیت بخشی در ارائه‌ی جذاب و هنرمندانه و حفاظت شایسته از نسخه‌های علمی تجربه کرده است. این تحولات که از آغازین سده‌های اسلامی تا اواخر قرن دوازدهم هـ.ق/ هیجدهم م، به گونه‌ای چشم‌گیر ادامه داشته از حیث ابداع فنون تجلید، استفاده از مواد و مصالح متنوع و خلق و اجرای ظریف نقش‌های زیبا بوده است.
دکتر رستمی در پایان اظهار داشت: در این سمینار تلاش شده است تا با ارائه نمونه‌های شاخص آثار تجلید از کشورهای مختلف حوزه تمدن اسلامی، ضمن بررسی تغییرات و تحولات هنر جلدسازی در طول تاریخ تمدن اسلامی، ویژگی‌های جلدهای پارسی، ترکی، عربی و هندی را از دیدگاه فنی و هنری - با توجه به نمونه‌های موجود در گنجینه‌های ایران و دیگر نقاط دنیا - مورد تحلیل و تطبیق قرار دهد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.