سه شنبه، 01 اسفند 96 ساعت 10:58 ق.ظ / Tue, 2018 February 20
به افق ساری
اذان صبح: 05:16
طلوع خورشید: 06:40
اذان ظهر: 12:11
غروب خورشید: 17:43
اذان مغرب: 18:02

- هواشناسی - آمریکا رهبری جنگ هوایی و ایران رهبری جنگ زمینی علیه داعش

تبلیغات

آمریکا رهبری جنگ هوایی و ایران رهبری جنگ زمینی علیه داعش

تاریخ 09 بهمن 1393 ساعت 11:01:25
منبع: ایرنا
کد خبر: 009777
دیپلمات سابق ایران ادامه داد: امروز در عمل آمریکا رهبری جنگ هوایی و ایران رهبری جنگ زمینی علیه داعش را برعهده دارد. در سال 2001 ایران و آمریکا مشترکا علیه طالبان و القاعده جنگیدند و حکومت طالبان را در افغانستان ساقط کردند.

دیپلمات سابق ایران گفت: واقعیت این است که ایران و آمریکا هم دارای اختلافات اساسی هستند و هم در مواردی منافع مشترک مهم دارند و بی اعتمادی بین ایران و آمریکا را هم نمی توان منکر شد.

به گزارش ایرنا حسین موسویان که در شبکه تلویزیونی پی بی اس و در برنامه خبری ساعت 7 شب این شبکه سخن می گفت در مورد مذاکرات ایران و آمریکا خاطر نشان کرد : آمریکا از کودتای 1953 علیه مصدق، از رژیم دیکتاتوری و فاسد شاه و از صدام متجاوز حمایت و بدترین تحریم ها را هم علیه ایران سازماندهی کرده است در عین حال عدم درک صحیح ، ذهنیت های نادرست و محاسبات اشتباه متقابل هم وجود دارد.

این شبکه در برنامه مزبور که پربیننده ترین برنامه خبری آمریکاست با چند نفر در مورد مذاکرات ایران و آمریکا مصاحبه و پخش کرد.

دیپلمات سابق ایران ادامه داد: امروز در عمل آمریکا رهبری جنگ هوایی و ایران رهبری جنگ زمینی علیه داعش را برعهده دارد. در سال 2001 ایران و آمریکا مشترکا علیه طالبان و القاعده جنگیدند و حکومت طالبان را در افغانستان ساقط کردند.در سال 2003 ایران و آمریکا در یک همکاری غیر مستقیم صدام را ساقط کردند. اینها خود گواه مهمی از واقعیت منافع مشترک تهران و واشنگتن در برقراری صلح و ثبات و امنیت است.

مجری هنگام مصاحبه موسویان را دیپلمات سابق ایران و محقق فعلی دانشگاه پرینستون معرفی و گفت: موسویان در حال حاضر ایران را در جهان غرب نمایندگی می کند.

'ران درمر' سفیر اسراییل نیز در این مصاحبه گفت ، اکنون شیعه و سنی در منطقه در جنگ هستند و ما باید بگذاریم تا اینها با هم بجنگند و همدیگر را تضعیف کنند. ایران اکنون چهار پایتخت کشور عربی را اداره می کند و مذاکره و رابطه با ایران به صلاح آمریکا نیست.

سفیر اسراییل در ادامه این اعتراف صریح به سیاست تل آویو برای درگیری بین شیعه و سنی برای تضعیف آنها بدون ارایه هیچ سند و مدرکی مدعی شد که ایران مسئول کشتار صدها آمریکایی در منطقه است.

'رابرت کاپلان' نویسنده معروف آمریکا هم در این مصاحبه تلویزیونی به منافع مشترک آمریکا و ایران اشاره کرد و افزود: مسئله داعش از جمله مواردی است که آمریکا در همکاری با ایران منافع مشترک دارد.

وی گفت: حل مسئله سوریه بدون ایران امکان پذیر نیست. در بحران جاری یمن ، حوثی ها متحد ایران و تنها پتانسیل جدی مقابله با القاعده هستند. آمریکا باید واقع بین باشد و از همکاری با ایران استقبال کند.

'ریچارد هاس' رییس شورای روابط خارجی آمریکا نیز در ادامه این مصاحبه تلویزیونی به اختلافات ایران و آمریکا اشاره کرد و گفت : با توجه به اختلافات در زمینه های مهم مثل سوریه ، حزب الله ، لبنان و تروریسم و اسراییل زمینه ای برای همکاری ایران و آمریکا وجود ندارد.
Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.