آخرین اخبار :
کد خبر : 3183 سه شنبه 19 تير 1397 محیط زیست
استاندار مازندران در کارگروه راهبردی مدیریت پسماند مازندران

یک گرم زباله بلاتکلیف و سرگردان نباید در مازندران باشد/ دغدغه محیط زیست باید دغدغه اول و آغاز مردم شود

مهندس اسلامی استاندار مازندران در کارگروه راهبردی مدیریت پسماند مازندران با اشاره به اینکه دغدغه محیط زیست باید دغدغه اول و آغاز مردم شود گفت : یک گرم زباله بلاتکلیف و سرگردان نباید در مازندران باشد ‎

استاندارمازندران گفت که در سال جاری باید تلاش شود تا با تکمیل طرح های نیمه تمام فراوری زباله مشکل حدود یک هزار و 400 تن از پسماند استان بر طرف شود.
محمد اسلامی در کارگروه مدیریت پسماند مازندران در ساری افزود : هم اکنون طبق آمار روزانه حدود 3 هزار تن زباله در مناطق شهری و روستایی این استان تولید می شود که در پیک مسافرت های تابستانی و نوروزی تولید زباله استان تا 2 برابر افزایش می یابد.
وی مهمترین برنامه اولویت دار خود را پس از انتصاب در کسوت استانداری مازندران برشمرد و گفت که تاکنون بخشی از این برنامه که ساماندهی پسماند در این خطه شمال کشور و جلوگیری از نابسامانی بوده محقق شده است.
نماینده عالی دولت در مازندران محصور کردن محل دفن زباله، سرو سامان دادن به حجم ورود و خروج زباله ها در محل دپو، افزایش پیشرفت فیزیکی طرح های فراوری در دست اجرا و جمع آوری شیرآبه و جلوگیری از انتشار آن به آب های زیرزمینی را از برنامه های اجرایی در این مدت دانست.
استاندارمازندران با اشاره به سرمایه گذاری 83 میلیارد تومانی دولت در زباله سوز ساری گفت که طرح های در دست اجرا برای فراوری زباله در اکثر شهرهای استان شامل ساری، نوشهرو تنکابن در دست اجراست و طبق گزارش شهرداری ها نیروگاه زباله سوز نوشهر تا مهرماه و ساری نیز تا پایان سال جاری تکمیل می شود.
اسلامی به شهرداری ساری که حدود 65 درصد از ماشین آلات نیروگاه زباله سوزش به استان حمل شد توصیه کرد تا با پیگیری هر چه سریعتر نسبت به انتقال مابقی تجهیزات زباله سوز به داخل کشور و نصب آن اقدام کند.
وی اضافه کرد : مسوولان پسماند در استانداری مازندران باید کارکرد شهرداری ها را در امور پسماند به صورت روزانه پیگیری کنند.
نماینده عالی دولت در مازندران گفت که باید طرح تفکیک زباله از منازل در تمام شهرهای این استان با نظارت فرمانداران اجرایی شود.
اسلامی اظهارداشت : ارزیابی عملکرد فرمانداران، بخشداران و حتی شهرداران نیز باید براساس کارکردشان در تفکیک زباله صورت گیرد و کم کاری هر یک از این مدیران شهری در ارزیابی عملکردشان تاثیر گذار است.
مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران گفت که هم اکنون حدود 5 درصد زباله این استان از سوی شهرداری ها تفکیک می شود که این کار در مقصد صورت می گیرد.
سید محمد محمدی تاکامی افزود : با این طرح روزانه بخشی از زباله تولیدی در استان کاهش خواهد یافت و علاوه بر صرفه جویی در هزینه می تواند ارزش افزوده نیز به دنبال داشته باشد.
در این نشست 2 شرکت خصوصی از جهاد نصر حمزه شمال غرب کشور و ماشین سازی اراک برای اجرای طرح های نیروگاه زباله سوز خانگی و عفونی در مازندران اعلام آمادگی کردند.

افزودن دیدگاه

دیدگاه ها