آخرین اخبار :
کد خبر : 1129 جمعه 18 خرداد 1397 علم و فناوري

حضور صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی اصفهان و گیلان در بین دانشگاه های برتر جوان دنیا سال 2018

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ادامه با اشاره به انتشار فهرست سال 2018 دانشگاه های جوان دنیا با قدمتی کمتر از 50 سال توسط پایگاه رتبه بندی تایمز، گفت: این هفتمین فهرست دانشگاه های برتر جوان در دنیا است که از سال 2012 تاکنون به صورت سالانه توسط پایگاه رتبه بندی تایمز انجام شده است.

به گزارش خبر مازندران ، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ادامه با اشاره به انتشار فهرست سال 2018 دانشگاه های جوان دنیا با قدمتی کمتر از 50 سال توسط پایگاه رتبه بندی تایمز، گفت: این هفتمین فهرست دانشگاه های برتر جوان در دنیا است که از سال 2012 تاکنون به صورت سالانه توسط پایگاه رتبه بندی تایمز انجام شده است. 
دهقانی افزود: تایمز در سال 2018 در رتبه بندی دانشگاه های جوان، تعداد دانشگاه های مورد بررسی خود را از 200 دانشگاه در سال 2017 به 250 دانشگاه در سال 2018 افزایش داده و سهم ایران از دانشگاه های جوان و برتر دنیا شامل 3 دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه گیلان است که به ترتیب رتبه های 55، 150-101 و 250-201 را کسب کرده اند. 
صنعتی نوشیروانی بابل و دانشگاه گیلان اولین حضور خود را در جمع دانشگاه های جوان در رتبه بندی تایمز تجربه می کند. 
سرپرست ISC گفت: دانشگاه نوشیروانی بابل به عنوان برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی جهانی تایمز و اکنون به عنوان برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز، توانسته بعد از دو دانشگاه کوچ و سابانچی ترکیه، مقام سوم دانشگاه جوان را در بین کشورهای منطقه و اسلامی را از آن خود کند.
رتبه بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را بر اساس 13 شاخص عملکردی در قالب 5 معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی جهت انجام مقایسه های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد. 
در ارزیابی دانشگاه های جوان، جهت انجام بررسی های مطلوبتر، به شاخص های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است. 
همچنین در رتبه بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها، اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه ها و اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص ها و نمرات بهره گرفته شده است. 
در سال 2018 دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ با غلبه بر مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس که سه سال متوالی رتبه نخست دانشگاه های تازه تاسیس دنیا را از آن خود داشت، توانست حائز عنوان برترین دانشگاه جوان دنیا شود، مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس رتبه دوم دنیا و دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور رتبه سوم دنیا را در این فهرست از آن خود کرده اند.

افزودن دیدگاه

دیدگاه ها